O niekoľko dní tu máme jedny z najkrajších sviatkov roka, na ktoré sa tešia predovšetkým deti. A aby na to nikto nezabudol, už od novembra sú naše uši a mozgové závity masírované vianočnými piesňami, ktoré sú vyhrávané z každého kúta a rádia. Keď počujem Last Christmas alebo All I Want For Christmas Is You, prebúdzajú sa vo mne vražedné inštinkty. Nevravím, že nemám vianočné piesne rád. Ale musia byť hrané v správnom čase a ten začína u mňa niekedy 24. decembra. To sedím so svojou rodinkou, pozeráme na vyzdobený stromček a podľa odporúčania 94 percent kaprov, konzumujeme tresku alebo lososa. A k tomu na navodenie tej správnej atmosféry znie krásna hudba ospevujúca radosti a krásy vianočného obdobia.

A aby sme si mali aj my priaznivci bluegrassu z čoho vybrať, opäť nám mnohé kapely ponúkli ich kolekcie piesní. Tak ich skúsim v krátkosti predstaviť a verím, že to niekomu pomôže s výberom.

Andy Thorn – High Country Holiday
Andy Thorm je bendžista hrajúci v kapele Leftover Salmon a preslávil sa azda najviac vďaka tomu, že hrával na bendžo divožijúcej líške, ktorá ho s nadšením počúvala tam niekde v Colorade, kde žije. Album obsahuje 10 známych vianočných piesní v inštrumentálnom podaní a jeden originál.

Andy Thorn – High Country Holiday


Darin and Brooke Aldridge – Hometown Holiday
Konečne sme sa dočkali tematického albumu tejto známej bluegrassovej dvojice, ktorá vydala 12 úplne nových vianočných piesní. Úžasné vokály sú samozrejmosťou a na nahrávaní sa podieľala členovia kapely, ktorá ich sprevádza na cestách – Samantha Snyder na husliach, Jacob Metz na dobre a Billy Gee na base. A samozrejme tu môžeme počuť aj ďalších hudobníkov.

Darin and Brooke Aldridge – Hometown Holiday


Joe Mullins & The Radio Ramblers – Because It’s Christmas Time
Ďalší vianočný album plný originálnych skladieb v podaní Joea Mullinsa a jeho bandy. Je tu spojenie skvelých, zábavných a silných skladieb, výborných vokálov a muzikantstva, ktoré je typické pre toto zoskupenie.

Joe Mullins & The Radio Ramblers – Because It’s Christmas Time


Licklog String Band – A Yulelog String Band Christmas
Trochu menej známe zoskupenie hrajúce old-time pochádzajúce z mesta Dahlonega v Georgii. Bolo to mestečko, v ktorom sa ťažilo zlato a ktoré bolo známe aj ako Licklog. Odtiaľ aj pochádza názov tejto kapely. Na ich albume môžeme nájsť 6 predovšetkým známych skladieb ako Jingle Bells, Silent Night a podobne. Ešte pre zaujímavosť – yule log je špeciálny tradičný vianočný koláč.

Licklog String Band – A Yulelog String Band Christmas

Molly in the Mineshaft – Christmas Will Find You
Molly in the Mineshaft sa definuje ako newgrassové zoskupenie hľadajúce balans medzi hudobných dedičstvom bluegrassu a prezentáciou s novými prvkami. Album Christmas Will Find You je ich už druhý vianočný počin so zaujímavými vokálmi a samozrejme hudobníckymi výkonmi.

Molly in the Mineshaft – Christmas Will Find You

New Legacy – Christmas
New Legacy sa už podľa názvu radí medzi gospelové zoskupenia a tvorí ju pätica muzikantov a zároveň spevákov. To im dáva zaujímavé možnosti pri realizácii hlasových partov v skladbách. Tohto roku sa im podarilo nahrať 6 vianočných piesní, ktoré môžeme počuť na tomto EP. Samozrejme tu môžeme očakávať tradičné vianočné aranže nových, ale i známych skladieb v spojení s perkusiami.

New Legacy – Christmas

Scott Duncan – It’s Christmas Times
Další album pochádza z Kanady od huslistu Scotta Duncana. Jeho hudobný štýl je ovplyvnený nielen bluegrassom, ale hrá aj keltskú hudbu, folk, klasickú hudbu, swing a country. Tieto prvky sú obsiahnuté aj na jeho vianočnom počine. Sám hovorí, že miluje vianočnú hudbu a tak sa obkolesil ďalšími hudobníkmi a nahral svoje obľúbené skladby.

Scott Duncan – It’s Christmas Times

Tyler Mullins – Christmas with Tyler
Tyler je bendžista, ktorý hrával predovšetkým s kapelou Larryho Sparksa Lonesome Ramblers. Po odchode z nej v roku 2015 si založil vlastné zoskupenie Tyler Mullins and Friends, s ktorým v súčasnosti koncertuje. Tento album vyšiel už v septembri a tak ho smelo môžeme zaradiť ako prvý tohtoročný vianočný a obsahuje 10 inštrumentálnych skladieb.

Tyler Mullins – Christmas with Tyler

Dušan Gemerský