Letošní dílna Petra Brandejse a Jindry Hylmara je historií. Protože se toho zatím nikdo nechopil, uvedu tady pár postřehů: Dílny se zúčastnilo 130 žáků, 14 lektorů a celá řada hostů. Areál soukromé školy v Malých Svatoňovicích byl zcela vytížen a pořadatelé zvažují, že v zájmu pohodlí a komfortu účastníků i pořadatelů příští rok omezí počet nástrojů i žáků.

Na četné žádosti byly zařazeny zkušebně nové nástroje:

Steel kytara – i přes původní požadavky se nakonec přihlásili pouze 3 studenti. Zřejmě je to dáno i malou rozšířeností tohoto nástroje v ČR. Dokonce byly i názory, že steelkytaristů je v celé ČR asi 7.

Ukulele – zajímavá zkušenost s lektorem i žáky, ale v příštích letech se k tomuto nástroji už asi nebudeme vracet.

Prstýnková kytara – zřejmě nejúspěšnější z nově vyučovaných nástrojů. Žáci byli nadšeni, přestože skoro nikdo na začátku nevěděl, co má čekat.

Sobotní koncert lektorů opět beznadějně vyprodán. Záznam na internetu do dnešního dne shlédlo skoro 10,5 tisíce lidí. Najdete jej na této adrese:

Spolu se záznamem na DVD, které bude k dispozici u Jindry před koncem letošního roku, splňuje náš zamýšlený cíl – popularizace a další rozšíření tohoto menšinového žánru mezi muzikantskou veřejnost. Třeba se jednou dočkáme, že i veřejná média se začnou bluegrassem zabývat.

Další zhodnocení dílny si udělá každý účastník sám (případně tady mohou reagovat na tento článek) a každoročně se projevuje v opakované účasti žáků . Nejbilžší Dílna bude v březnu 2012 v Novém Jičíně. Jen škoda, že není zaznamenán sobotní večerní jam ve všech prostorách klubu. Co tady bylo k slyšení, o tom se mnohým ani nesnilo.

Reportáž z Malých Svatoňovic můžete shlédnout na stránkách Televize JS:
http://www.televize-js.cz/clanky/male-svatonovice

a fotky na Jindrových stránkách:
http://jhylmar.rtyne.net/dilna11/

Ještě jednou díky všem účastníkům, lektorům, pomocníkům, sponzorům a hlavně Bédovi Šturmovi za perfektní zvuk.

Bluegrassu zdar!

Jindra Hylmar