Jedenačtyřicátý ročník nejstaršího bluegrassového festivalu v Evropě se konal ve dnech 21. až 22. června 2013 v nádherném areálu koupaliště a letního kina v Čáslavi. Pořádala jej Bluegrassová asociace České republiky, tentokrát pod patronátem amerického velvyslanectví v Praze.

První ročníky, ještě v Kopidlně, prý začínaly písní Will The Circle Be Unbroken. Letos se festival k této tradici opět vrátil. Tato píseň, se kterou se v současnosti většinou končí, zazněla tedy na zahájení v pátek večer v podání první vystupující skupiny, chomutovského Albumu. Podpořili je pořádající členové Bluegrass Cwrkotu.

Album nám předvedl svůj perfektní moderní bluegrass a po nich vtrhla na pódium newgrassová smršť, Taverna z Prostějova. Následující Handl dostal letos v Holandsku titul Evropská bluegrassová skupina roku a bude nás zastupovat příští rok na festivalu ROMP v Owensboro v Kentucky. V pozměněném obsazení se ještě vylepšili. K vynikající zpěvačce Lence Krausové se přidal další výborný kytarista a zpěvák Jan Zellen, který žil po čtvrt století v USA. Radim Duda jako vždy exceloval s mandolínou. Jejich banjista Jarda Žanta se snad jako jediný mohl pochlubit tím, že byl poprvé na Banjo Jamboree v Kopidlně už před čtyřiceti lety, tehdy jako patnáctiletý… Klasické Fámy Petra Kůse nezklamou nikdy, zrovna tak jako další stálice naší scény, Poutníci. Take Sunny Side trochu pozměnili obsazení, je to asi letošní trend. Slovensko-český East West kolem Miška Vavra zůstal stejný a předvedli perfektní muziku. Jimmy Bozeman, americký kytarista a zpěvák, žijící v Praze, se svými Lazy Pigs zahrál různorodou směsici amerických písniček. I když během jejich vystoupení chvílemi pršelo, přivedl vodotěsné diváky do varu a před pódiem se začalo divoce tančit. Pochopitelně, že snad celou následující noc probíhaly standardně jam-sessiony…

Na neděli měli pořadatelé připravený tahák, který si skoro nikdo nemohl nechat ujít, i když se začínalo již o půl jedenácté. Hlediště se naplnilo jako snad nikdy v tuto pro muzikanty ještě poměrně nekřesťanskou hodinu. Měli jsme možnost shlédnout jedno z velice vzácných vystoupení Malina Brothers a těšit se jejich nádhernou muzikou déle než hodinu. Bratři Luboš z Druhé  trávy, Pavel ze Žalmanova Spolu, Pepa z Copu a Pavel Peroutka, hrající ve Spirituál kvintetu, sice ne bratr, ale dlouholetý kamarád z rodného Náchoda. Zahráli nejenom bluegrass, ale také spoustu písniček jejich kamaráda Skunka. Některé z nich s Druhou trávou natočil Wabi Daněk. My ale měli možnost si vychutnat jedinečný sólový zpěv Luboše Maliny, kterého většinou vídáme pouze jako multiinstrumentalistu. Nechali jsme je odejít z pódia snad až po čtvrtém přídavku.

V poledne se konala valná hromada Bluegrassové asociace v budově koupaliště. Účastníků tam ale mohlo i navzdory vedru být víc. Předtím tam probíhal dětský program s pohádkou divadla Dno a zábava pro děti byla připravena i odpoledne u bazénu.

Pro muzikanty probíhaly od 13. hodiny tradiční worskhopy. Kytarový s Ondrou Kozákem, Ralphem Shutem a Vítkem Hanulíkem. Mandolínový se Zdeňkem Jahodou, Ralphem Schutem, Vítkem Hanulíkem a Belgičanem Jeffem Louvatem. Hru na housle zájemcům přiblížili Jirka Králík, Ondra Kozák, Martin Burza a Lee Bidgood. Pochopitelně nesměla chybět banjová dílna, tam se předvedli Petr Vošta, Jarda Jahoda, Zdeněk Roh a Steve Louvat.

Odpolední program zahajoval starý známý dobrý Modrotisk. Twisted Timber, kolem mandolinistky a písničkářky Zuzky Liškové, předvedli svůj vlastní materiál, Abalone krásně zazpívali, mimo jiné i českou lidovku a capella. Přísně tradiční Benefit z Brna se může pochlubit vpravdě High Lonesome zpěvákem Markem Podsedníkem. Blue Gate kolem Ilony Leichtové to pěkně roztočili. Obecenstvo se uklidnilo při krásně zpívajícím Dessertu. Také oni značně změnili obsazení. Z původní jihomoravské kapely tam zůstaly jen zpěvačky Jitka a Vlaďka Hrubošovy. Vlaďka se nám vdala do Čech, kde bydlí i ostatní. Kapela se teď dělí na mužskou a ženskou sekci, obě výborné a když zpívají všichni dohromady, je to síla. Během jejich vystoupení se pomalu začali scházet přítomní banjisté na tradiční společnou fotku. Napočítala jsem jich asi osmadvacet. Všichni dohromady si pak zahráli Foggy Mountain Breakdown.

Během celého horkého dne bylo pochopitelně v bazénu i okolo plno. Málokdo si toto příjemné osvěžení nechal ujít. Naštěstí muzika byla slyšet i tam. Letos poprvé odpadla Kapela hvězd, neboť „ctihodné“ obecenstvo každým rokem házelo do urny čím dál tím míň hlasovacích lístků, a tak se letos již ani nerozdávaly. Osobně si myslím, že je velká škoda neocenit ty nejlepší z nejlepších. Jak je vidět, nejenom časy se mění…

Večerní maratón vypukl v pět odpoledne. Kapela St. Johny vyvolala trochu rozpaky, ale dál už byl bluegrassový nářez. Wyrton, BG Cvrkot, Goodwill – loňská kapela roku. Ti rovnou  po festivalu odlétali hrát na ROMP do Owensbora v Kentucky. Hvězdný Blackjack, Vabank Unit v úplně nové sestavě a zahraniční hvězdy Louvat Brothers Trio z Belgie. Steva a Jeffersona jsme měli možnost vidět v Kopidlně už v roce 1999, tehdy s basistou Pavlem Peroutkou. Letos s nimi přijel jejich vlastní basák Michel Vrydag. Hoši předvedli většinou vlastní instrumentální materiál. Nezpívali u toho, a tak, jak prohlásil Sandy Nosek, to prý bylo hlavně pro náročné diváky. Ti si tedy určitě na své přišli. Nádherná muzika. Snad nejvíc se líbil basista Michel – přímo basový kouzelník. Ač hráli skoro hodinu, museli několikrát přidávat. Moc se jim tam líbilo a tímto zdraví všechny staré i nové přátele a fanoušky. Co dodat, po nich následovali senzační G-Runs´n Roses a celé to zakončil Cop z Plzně, letos oslavující své pětatřicáté narozeniny.

V pátek i v sobotu v noci promítal náš americký kamarád Dr. Lee Bidgood unikátní dokumentární film, určený hlavně pro americké publikum, s názvem  Banjo Romantica – American Bluegrass Music and the Czech Imagination. Lee pobýval několik let v Česku a studoval český bluegrass, dostal na to stipendium a udělal doktorát. Teď vyučuje na East Tennessee State University. Ve filmu vystupuje spousta českých muzikantů, jako Marko Čermák, Robert Křesťan, Zbyněk Bureš atd. Lee měl prodávat také DVD, ale ta nedorazila včas z Ameriky. Viděla jsem jen asi polovinu v pátek a moc se mi to líbilo. Výborně udělané a velmi zajímavé. Dozvěděla jsem se ale, že bude mít přednášku a promítání i v Zemské knihovně v Brně. Tak jsem si to tam v klidu užila celé i s přednáškou následující čtvrtek. Kdo by měl zájem, ať se podívá na jejich stránku www.banjoromantica.com, kde se to dá i objednat. Jsou u toho české, případně anglické titulky. V Brně jsem na promítáni potkala i Irenu Přibylovou – Silence, českou bluegrassovou doktorku. Lee, ač sám mluví obstojně česky, ji tam požádal o českou předmluvu. Povolanější osobu si snad ani vybrat nemohl. Ale to jen tak na okraj…

Festivalem v Čáslavi nás provázeli Pavel Brandejs a Sandy Nosek, který si s sebou přivezl tým z Českého rozhlasu Olomouc, celý festival  nahrál a teď od půli července vysílá. A i když byl rozvrh vysílání na BGCZ.net již zveřejněn v samostatné pozvánce, přikládám jej sem znovu, protože poslech jednotlivých dílů určitě stojí za to…

Banjo Jamboree 2013 na Českém rozhlase Olomouc:

Dva tucty účastníků letošního 41. ročníku Banjo Jamboree v Čáslavi se budou představovat od půlky července do začátku listopadu. Záznam části vystoupení všech zúčastněných kapel můžete poslouchat v uvedené dny a časy v pořadu Na cestě – v neděli od 15 hodin v premiéře na ČR Olomouc (v dosahu FM106,8), v repríze následující pátek od 20 hodin ze záznamu v rámci Studia Noc celoplošně na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.

Pokud nestihnete ani premiéru nebo reprízu, najdete hodinový záznam každého pořadu v archivu ČRo Olomouc.

neděle 14. 07., pátek 19. 07. – ALBUM, TAVERNA, HANDL
neděle 28. 07., pátek 02. 08. – FÁMY, POUTNÍCI, SUNNY SIDE
neděle 11. 08., pátek 16. 08. – EAST-WEST, JIMMY BOZEMAN, MALINA BROTHERS
neděle 25. 08., pátek 30. 08. – MODROTISK, TWISTED TIMBER, ABALONE
neděle 08. 09., pátek 13. 09. – BENEFIT, BLUE GATE, DESSERT
neděle 22. 09., pátek 27. 09. – ST. JOHNNY, WYRTON, BG CWRKOT
neděle 13. 10., pátek 18. 10. – GOODWILL, BLACK JACK, VABANK UNIT
neděle 28. 10., pátek 01. 11. – LOUVAT BROTHERS, G-RUNS ‚N ROSES, COP

Co dodat… Festival  byl plný superlativů. Lepší počasí snad v Čáslavi ani nepamatuji. Nádherná muzika, dobré pivo i jídlo, voda v bazénu osvěžující, všichni se na sebe usmívali, žádné výtržnosti se nekonaly, v neděli byl areál vzorně uklízen, nikdo by netušil, že zde přes víkend pobývalo víc než 500 lidí.

Díky patří Bluegrassové asociaci, pořadatelům a jejich pomocníkům, všem sponzorům, Lojzovi Vašků za výborný zvuk a divákům za vytvoření jedinečné atmosféry. Myslím, že všichni byli nadmíru spokojení a snad příští rok přijede  ještě víc lidí… Kdo tam nebyl a teď je mu to líto, může si to celé poslechnout aspoň v rádiu.

Lilka Pavlak v Bülachu, 19. června 2013 (pro BGCZ.net upravil Milan J. Kalinics, 21. července 2013)