Horký den, Čáslav – areál letního kina a koupaliště, spousty lidí a všude kolem moře Bluegrassu… To je letošní Banjo Jamboree…

Pátek, 24.6.2005, 18.00 místního času

Řady bluegrassových fanoušků a účinkujících se ve 30° stupňovém vedru prodírá do hlediště letního kina v Čáslavi. V 18.00 se také uzavírá koupaliště a ochranka se usilovně snaží zabránit několika opozdilcům vrátit se zpátky do mokré úlevy. Uvádějící na podiu letního kina popřejí krásné zážitky a BANJO JAMBOREE může začít a to hned s prvním vystupujícím a tou je kapela Kvintet.

19.00

Večer plyne v příjemné pohodě, bluegrassové publikum je nadšeno, atmosféra je pohodová.

23.15

Na podiu se prostřídala spousta kapel, zmiňme tedy Benefit, Album, Krok, Křeni, Kvintet, brněnský Drive, jehož členem je i předseda BA David Němeček, Country Cocktail, BG Styl, Ti všichni se starali o podvečerně večerní pohodu na BJ. První kolotoč Bluegrassu zakončil svým vystoupením Robert Křesťan a Druhá tráva kteří byli neúnavní a skvělí. Zaznělo pár opravdu známých songů, jako Španělské nebe, Ještě jedno kafe a bluegrassoví nadšenci je vůbec nechtěli pustit z podia.

01.15

Po všech koutek areálu kina a koupaliště se rozjíždí jamy. Z každičkého koutku se ozývá zvuk banja, kvákání dobra, kytarové G runy, tenoulinké tony mandoliny a bručení basy. Sametově modrá, horkem prodchnutá noc se teprve vplížila do areálu čáslavského koupaliště, odevšad jde smích a samozřejmě zpěv a atmosféra je nepopsatelná. Jamuje se v hledišti, na schodek, u šaten, ve vestibulu, v jídelně, na chodbě, ve stáncích… muzikantské srdíčko zaplesá..je z čeho vybírat.

05.30

Jeden by si myslel, že už se spí, ale opak je pravdou, skupinky sice prořídly, nicméně stále se hraje. Do peřin odešli zejména ti, které ráno čekal los, který určil pořadí ve kterém budou hrát. V tuto dobu odcházím spát i já…

Sobota, 25.6.2005, 08.30 místního času

Probouzím se do krásného prosluněného dne, který už v tuto dobu přináší tony Bluegrassu. Soutěžící kapely už jsou na nohou a po ranním osvěžení v již otevřeném koupališti, se věnují svým nástrojům. Po proběhnutí areálu zjišťuji, že z večerního jamu zbyla jedna skupinka která vydržela a stále hraje. Bluegrassová kávička, snídaně a milé popovídání s několika členy z kapely Czop naladilo pro další BG maraton.

10.00

Proběhl los, který určil, od kolika hodin jednotlivé soutěžící kapely hrají. První vystupující kapelou byli pražští Flashback, druzí jablonecký BG Bazar, třetí byla kapela Wyrton z Ronova nad Doubravou, Ostravsko-Karvinští GoodWill čtvrtí a Ptačoroko z Frýdlantu nad Ostravicí pátí.

10.15

Kapela Flashback měla před sebou nelehký úkol, ukázat dopolednímu publiku, že na podia rozhodně patří. A přestože začínali jako první (což znamenalo minimální možnost přípravy, případně rádoby koncentrace a soustředění) předvedli v Čáslavi skvělý výkon .Jejich vystoupení mělo drajf a sílu. U pomalejších věcí jakou je třeba „Zkouším Tě zmást“ se mi skoro zastavil dech a dokonce i publikum skoro oněmělo. Citovka s povedeným textem zazpívaná mandolinistou Peterem Nožinou byla opravdou lahůdkou. Z kapely dýchá nadšení a elán. A rozhodně stojí za to si ji poslechnout.

BG Bazar z Jablonce se předvedli v nynější sestavě na BJ poprvé. Vokálně silné seskupení v čele se zpěvačkou Alenkou Vítovou bylo také ozdobou dopoledního programu. Na kapele je vidět, jak si ta svá vystoupení užívá, bez nepatrné známky trémy. Překrásně tvořené vokály a nabitá hudba zpestřily blížící se odpoledne na BJ.

Snad všechny kapely v konkurzu BJ podaly opravdu perfektní výkon, i přes to že venku bylo opět kolem 30°. Hrát za těchto podmínek, vystavení na žhnoucím slunku, vydržet a ustát to na rozpáleném podiu. (chuděry nástroje) Vydržet to, to byla výhra.

Nejvíce však publikum zaujala kapela GoodWill, kteří nakonec vyhráli. Málo kdy je v českých krajích (zdali vůbec) slyšet bluegrass s takovým feelingem, který přesvědčí každého. Nedá se to popsat, musí se slyšet a zažít. Já si je pracovně nazvala „Čeští Blue Highway“

13.00

Rozjíždí se další Bluegrassový marathon. Brzdaři, ComeBack, po čtrnácté hodině vyhlášení vítěze BJ – GoodWill které jsme si mohli poslechnout ještě jednou, MouseTrap, Lussatian Grass , Cop, Black Jack, Dřevěná Tráva, Roll’S Boys a mnoho dalších.

17.10

Bluegrassová Asociace České Republiky Vyhlašuje výsledky ankety které si můžete přečíst zde.

X desítek banjistů se schází pod podiem, aby společně zahráli při pokusu o zápis do Guinessovy knihy rekordů, Foggy Mountain Breakdown a Criple Creek. Počet banjistů nevím a ani nevím zda-li se zápis podařil, ale jedno vím jistě..znělo to jako by hrál jeden hermafrodit. Kdo tam nebyl, o moc přišel.

A konečně, v tom parném letním dnu, přichází lehké osvěžení v podobě docela slušného lijáku. A že už to bylo třeba. Účinkující i bluegrassový fanda byli skoro sušení. Tedy pokud to nevzdali a raději se nešli cachtat do vody. Po tomto pokračuje další BG nářez. Monogram, Reliéf, Vabank Unit. Neuvádím kapely jak šly po sobě, spíše jen jejich přítomnost. 😀

00.00

Popisovat dále druhou noc na Banjo Jamboree by nemělo smysl. Stejný scénář jako při páteční noci, jen bylo daleko více skupinek, protože nikdo nepospíchal do postýlky s nutností se vyspat. V podvečerem, kdy se začaly tvořit jamující hloučky Bluegrassu chtivých človíčků, jsem se zastavila u jedné partičky, která za jiných okolností nepatří mezi mé úplné favority, myslím tím lidsky. Kolem postávalo a hrálo i několik muzikantů z jiných kapel. A spousta „fanoušků“ a posluchačů… Zasnila jsem se u textu ve kterém zpívali o životě, co vzal i dal a lidech kterým dal i bral. A na kratičkých pár minut jsem měla pocit, že někam patřím, že svět je krásnej, byl to okamžik, kdy se všichni usmívali, dýchali jen hudbou a pekelně si tu pohodu užívali.Vládla tam nádherná přátelská, pohodová a uvolněná atmosféra … euforie… no prostě jedním slovem.. bylo to souznění. Laskavý čtenář promine… jinak to říct neumím.