4. listopadu 2023 jsem byla na zajímavém koncertě v jazzovém baru U kouřícího králíka v Brně. Hrála tam kapela Because of Blue. Byla jsem na ně moc zvědavá, protože mi o ní loni v Karviné povídali Helenka Pomněnka Křečková z brněnských bluegrassových Early Times a Jirka Zapletal z ostravského BlueRej a také mi poslali pár zajímavých nahrávek. Neodolala jsem je vidět naživo. Nezklamali a moc se mi líbili a vřele mohu doporučit návštěvu jejich koncertu.

Myšlenka směřující ke vzniku kapely Because of Blue se zrodila zcela nečekaně. Říká se totiž, že toho, kdo jednou propadne bluegrassu, už obvykle tento žánr nepustí. Jenže někde v podvědomí Pomněnky (Early Times-Brno) a Jirky (BlueRej-Ostrava) číhaly modré tóny blues, trioly a houpavý rytmus swingu. Když zjistili, že mají k dispozici i pár zajímavých písní, pustili se do aranží pro dvě kytary a Pomněnčin hlas.

Postupně však vznikaly další autorské písně a to už jen dvě kytary nestačily. A tehdy se ve správný čas objevil zkušený olomoucký basista Vojek Ketman (HB Band, Jazz za Bukem, dříve též Plíharmonie a další kapely na Olomoucku). Uvědomili si, že jsou všichni tři naladěni na stejnou notu a shodli se, že jejich hudba by měla nejen „houpat-swingovat“, ale také, že texty mají vyprávět reálné příběhy ze života. A protože ty samozřejmě bývají občas „blue“ – jak už to v životě chodí – snaží se posluchače pobavit vtipným, nebo alespoň překvapivě nečekaným rozuzlením.

Because of Blue na scéně

Pomněnka zpívá česky, a proto se může zdát anglický název kapely zavádějící, ale obsahuje v sobě několik jinotajů, které rozhodly… Do češtiny se dá přeložit jako „díky modré“ protože písně reprezentují Pomněnku, zkratka BOB může připomenout, že se jedná o hudebníky z Brna, Ostravy a Olomouce kteří se sešli na Blue notě. No, a také zdrobnělina „bobíci“ zní docela mile. A protože modrá je ta správná barva pro Because of Blue tak se rozhodli adoptovat sympatického „Blue-footed Booby“ jako kapelního parťáka. Stal se jejich čestným členem a doprovází je na všech vystoupeních

Na zahájení nám o něm zazpívali stejnojmennou písničku – Bobík modronohý z Gallapag… Většina ostatních písniček byla hlavně od Pomněnky a pár od Jirky Zapletala, který si v této sestavě může trochu odpočinout od sólového zpěvu v BlueRej. Také jsme od nich slyšeli pár evergreenů. V hlavě mi utkvěly Marmeláda, Kočka v dešti, Slušnej pán a další… Ke konci si sám zazpíval i Jirka, píseň, kterou prý složil pro tento večer s názvem Bugyna – nebo spíš Boogie Night? – v rytmu boogie woogie.

Večer měla zakončit jeho píseň O starých časech. Obecenstvo si ale vytleskalo přídavek a Pomněnka nám vyrazila dech svou verzí písně Boty proti lásce, kterou jsem od dob Yvonne Přenosilové – na kterou jsme si tímto zavzpomínali – tak vyborně zazpívanou ještě neslyšela. Pomněnce padne jako ulitá…

Byl to vpravdě přijemný a pohodový večer s krásnou muzikou a můžu vám je všem vřele doporučit.

Lilka Pavlak v Brně 13. listopadu 2023 / foto Lilka Pavlak
(pro BGCZ.net editoval Milan J. Kalinics, 14. listopadu 2023)

Because of Blue s Lilkou Pavlak