Vydal jsem se do světa, podívat se, jak se žije a hraje U Bizona v Chomutově. V sobotu 16.10.2004 tam proběhla akce, s oficiálním názvem „Bluegrassový festival“. Když jsem zjistil, jaké kapely vystoupí, nemohl jsem odolat a nepřijet: Blue Eyes, Album + Petr Buchtele, Bluegate, BG Bazar a BlackJack.

Po příjezdu do Chomutova, ještě s několika přáteli, kteří už U Bizona byli, jsme poněkud déle tento klub hledali. Věřím tomu, že až tam příště pojedu, nebude to jiné. Přeci jen, orientace vesničanů, v tak velkém panelákovém sídlišti, je téměř nadlidským úkolem, ale nakonec jsme zvítězili sami nad sebou a našli 🙂

Usadili jsme se na místo, přímo před podium a v tu ránu u nás byla obsluha. Ohledně obsluhy musím říci, že jsem nikdy nic takového nezažil. Měl jsem pocit, že sále zaplněném cca stovkou lidí, nebyl snad ani vteřinu po celou dobu nikdo, kdo by neměl co pít.

Akci, kterou uspořádala kapela Album z Chomutova, provázelo mluvené slovo leadera Albumu Petra Gärtnera. Bohužel první informace byla tlumočená omluva od kapely Blue Eyes, která musela účast na poslední chvíli odmítnout.

AlbumÚvodního výkopu se musel zhostit tedy sám Album. Zazněly tradiční bluegrassové skladby v angličtině, instrumentálka a česky zpívaná věc byla pouze jedna ze dvou swingových sladeb. Vystoupení albumu se mi zdálo být poněkud vlažné, bez života. Nejvýraznější instrumentalista celé kapely: houslista.

BlueGatePak nastoupil plzeňský Bluegate se svým novým banjistou Liborem Nývltem. Na tuto spolupráci jsem byl velmi zvědavý. Samozřejmě, že po jednom měsíci působení v kapele, nemohl obsáhnout všechny instrumentální prvky na 100%, ale celkový dojem mám takový, že Libor Nývlt je přesně ten banjista, který do Bluegate patří. Rozhodně musím uznat, že kapele ještě dodal drajvu. Co říci více k této kapele? Snad jen to, že je cítit klasický „plzeňský“ bluegrass s jasným vlivem Copu. Zpěvačka občas ujede s hlasem a na basu zrychluje. Na druhou stranu je nutno říci, že Bluegate rozhodně posluchače neunaví.

Album a BuchteleAby si diváci chvíli odpočinuli od bluegrassu, byl zařazen do programu písničkář Petr Buchtele. Ačkoli se poslechu písničkářů obvykle vyhýbám, protože „tomu“ prostě nerozumím, nudí a nelíbí se mi takové produkce, tentokrát jsem vytrval. Zahrál 5 písniček, ale takovým způsobem….. divím se, že jsem o něm doposud neslyšel. Překvapila mi např. folková instrumentálka na jednu kytaru, kde mi další nástroje skutečně nescházely. Zrovna tak to bylo u ryvolovky „Září“. Kdyby bylo více takových písničkářů, určitě by si český folk oblíbilo ještě více posluchačů. Petr Buchtele pak zůstal na podiu a přidala se k němu, tentokrát již oficiálně, kapela Album. Po několika společných tónech mi napadla věta: folkař dal bluegrassové kapele drajv“ 🙂 Byl to zajímavý sound, který se pohyboval na hranici folku a newgrassu.

BG BazarBG Bazar nastoupil v plné kráse 5ti hráčů. Nádherné plné vokály, znějící spíše folkově, doplnil v úvodních tradičnějších kusech slušný bluegrassový doprovod. Zvuk zpěvaččiny Takaminy však bohužel degraduje snímač. Pak zazněly i songy, které neměly s bluegrassem nic společného, což rozhodně večeru neuškodilo, např. nějaký ten swing a dokonce i kousek od Newgrass Revival. Nejvýraznější postavou je zde 16ti letá zpěvačka, takže kapela celkově působí dojmem její doprovodné kapely :-). Na závěr svého bloku vystřihly v 5ti hlasech gospel. Co dodat? Jejich repertoár jim sluší…

BlackjackCelý večer uzavřel hlavní host večera, kapela BlackJack z Prahy. Co říci o BlackJacku? Všechny skladby v angličtině, tradiční bluegrass… vzhledem k tomu, že jsem pojal tento článek jako kritiku, byl jsem s BlackJackem poněkud nespokojen, protože nemám co kritizovat :-))

A to je vše, přátelé…