Moonshiner / One Bad Day / Had to be Crippled / Consider it Goodbye / Born to Be with You / He’s in Control / I Didn’t See it Coming / East Virginia Blues / Backtrail / I’m Lonesome Without You / Pray for Rain / I’d Like to be a Train / All I Ever Loved Was You

Mike Gregory (bass), Cody Looper (banjo), Dara Wray (mandolin & vocals), Tony Wray (guitar & vocals), Kent Todd (fiddle & vocals)

Výraz „blue mafia“ v americkém slangovém slovníku znamená označení pro policii. Ale pokud se člověk podívá na sestavu této bluegrassové kapely, členové by asi těžko prošli fyzickými výběrovými zkouškami. Pán Bůh naděluje každému tolik, kolik uzná za vhodné. Někomu nadělí krásu, ale prázdnou hlavu. Někdo dostane talent na určitou věc, a před tím, kdo to použije správně, jen klobouk dolů. A tak mydlení po strunách a hlasové opojení jsou přednostmi mafiánů.

Rodný list kapely byl vystavený v roce 2011. Tehdy začala Dara Wray atakovat svého manžela Tonyho, že už by konečně chtěla hrát v nějaké kapele a nebýt jen obyčejný fanoušek. A tak se Tony chtě nechtě pustil do formování nového seskupení. Přibrali Kenta Todda, švagra Dary, a na festivalu IBMA v Nashvillu oslovili basistu Mikea Gregoryho a banjistu Codyho Loopera. Název Blue Mafia vyslovil Tony při jednom rozhovoru ještě předtím, než začali pořádně fungovat. Kolik kopanců, pohlavků anebo úderů pěstí si za to vysloužil, mi není známo, ale faktem zůstává, že název se ujal. A když tak Dara dosáhla svého a konečně byla členkou nějaké seriózní kapely, rozhodla se navíc, že napíše nějaké skladby, které by jí nejlépe sedly. Jak mi řekla: „Ve skutečnosti jsem nenapsala žádnou píseň, dokud jsem nezačala v naší kapele. Nikdy jsem to předtím nezkusila a ani jsem si nemyslela, že toho budu schopná. Ale naše nezávislá nahrávka My Cold Heart obsahuje většinou originály, které jsem složila. Posluchači na to zareagovali velmi dobře a to mi dodalo důvěru, abych psala a skládala dál. Tvořím, když se mi něco vylíhne v hlavě, ale nelámu to přes koleno. Tak to u mě funguje nejlépe.“

Zmíněná prvotina My Cold Heart vyšla v roce 2013 a byla velmi dobře přijata nejen fanoušky, ale i kritiky a hudebními vydavatelstvími. A tak se stalo, že kapela byla oslovena velkým vydavatelstvím Pinecastle Records, na což Dara řekla: „Je skvělé pracovat s Pinecastle! Nabízejí nám znamenité příležitosti a jsme ohromeni, že naši hudbu můžeme sdílet ve větším rozsahu.“ Kapela se stala miláčkem festivalů, hudebních promotérů a posluchačů. I díky tomu se jim v tomto roce podařilo, už pod hlavičkou Pinecastle, vydat druhé očekávané album s názvem Pray for Rain. A bluegrassoví fajnšmekři si opět mohou přijít na své, protože kapela mi svým výrazem, silným zpěvem a zanícením připomíná v současnosti velmi opěvované (a právem) seskupení Balsam Range.

Album otevírá skladba Moonshiner, která se shodou okolností objevila i na nejnovějším albu od Shannon & Heather Slaughter – Never Just a Song a také zde je v celkové nabídce skladeb na prvním místě. Proto mě zajímalo, zda se obě formace dopředu dohodli. Na to mi Dara odpověděla: „Hrajeme tuto píseň už roky a nevěděli jsme, že ji oni nahrávají, až dokud jsme ji neměli připravenu na vlastním albu. Proto nás to už nezastavilo v nahrávaní. Je to vlastně pocta mému otci Davovi Denmanovi, který byl v osmdesátých letech členem Union Stations. Vždy s nimi hrával tuto píseň a odtud ji máme.“ Album obsahuje několik příjemných gospelových skladeb. Velmi mě zaujala pomalejší Had to Be Crippled, jejímž autorem je Darinin strýc Jim Denman. Pěvecké schopnosti Dary můžeme posoudit při poslechu její skladby Consider It Goodbye, která je příjemně vyvážená, rytmická a hlasově velmi zajímavě zazpívaná. Velmi silná je také píseň He’s in Control, kde si posluchač může naplno užít hlasová aranžmá v silné a ponuré atmosféře s gospelovým pozadím.

Kapela se nebojí sáhnout i do historie, a tak vytáhla pár tradičnějších stanleyovských nahrávek East Virginia Blues (tahaná jako slovenské lidové trávnice) nebo I’m Lonesome Without You. Samozřejmě všechno zabalila do modernějšího šatu s vlastními aranžmá. Pod instrumentální skladbu Backtrail se podepsal banjista Cody Looper. Není extra rychlá, ale obsahuje příjemné banjové grify a prolínání s kytarou. Titulní píseň Pray for Rain je z pera Dary. V pozadí je příběh z jejího dětství, když její rodině dvakrát vyhořel dům. Často přemýšlí nad svým otcem, jak se musel dívat, když mu před očima všechno mizelo v plamenech. I proto ta ponurá atmosféra na začátku, kterou svým výrazem dotváří vynikající banjo.

Celkově má kapela velmi vyvážený zvuk podpořený krásnými vokály, sólovými zpěvy a samozřejmě nástroji. Toto vše je doplněné originálním písničkářstvím, a tím obohacením bluegrassového světa.


Dušan Gemerský