Koncerty zahraničních bluegrassových interpretů na území České republiky si většinou nenechávám ujít, obzvlášť když se jedná o interprety tak výjimečné, jakými jsou Dale Ann Bradley a Steve Gulley…

Myslím, že tyto hvězdy současné americké bluegrassové scény nemusím představovat, ale přesto jen upozorním na fakt, že Dale Ann je pětinásobnou držitelkou ocenění zpěvačka roku od IBMA (International Bluegrass Music Association) a Steve se profiloval svým tenorem již u legendárního Doyle Lawsona & Quicksilver a s kytarou pak stál u zrodu neméně známých bluegrassových formací Mountain Heart a Grasstowne. Jsem proto rád, že se v Čechách podařilo uspořádat v rámci turné January Mountain Tour dva koncerty, kde byli Dale Ann a Steve doprovázeni výbornými slovenskými hudebníky.

Jeden koncert se konal 30. ledna 2013 v Týně nad Vltavou a druhý, který jsem navštívil já, se uskutečnil o den později v restauraci Na Statku v Jevanech u Prahy, a to pod ochrannými křídly Hudby na Perutích Pavla Peroutky. A musím konstatovat, že se tento koncert moc povedl!

Prostory Restaurace Na Statku by mohly některým návštěvníkům koncertu připadat dost nekoncertní, ale já měl pocit, že jsem se ocitl v prostředí pro bluegrassovou hudbu jako stvořeném. Stolová úprava sálu restaurace umocnila příjemnou uvolněnou atmosféru a již první tóny kapely mě ubezpečily, že to bude skvělý zážitek. Po pár písních, které svým hutným hlasem odstartovala Dale Ann, přišel na řadu se sólovým zpěvem i Steve, jenž svým úžasně čistým tenorem všechny posluchače takřka uzemnil. Při písni The Grand Tour ze Steveho sólového projektu Sounds Like Home už obecenstvo ani nedutalo. Celý koncert se pak nesl v duchu výjimečné vokální podívané, kdy oba hlavní interpreti, v občasném doplnění vokálů o baryton Michala Baroka, nepřestali překvapovat výborným frázováním, dynamikou a přirozenou interpretací.

Na řadu přišlo i pár instrumentálních skladeb, kde musím pochválit i doprovodné slovenské muzikanty, kteří americké duo hrající na kytary doplňovali. Všechno šlapalo jako jeden nadupaný bluegrassový stroj. Své umění tak předvedli se svou precizní mandolínou Michal Barok, s hutným zvukem kontrabasu Anton Národa a s přesným čitelným banjem Richard Ciferský. Ten byl právě tím nejdůležitějším člověkem, díky němuž se podařilo americké muzikanty dostat nejen do Čech, ale i na Slovensko, kde v rámci tour proběhly tři koncerty, do Maďarska na koncert v Budapešti a také do Švýcarska a Německa, kam měli muzikanti namířeno po této akci.

Celý koncert byl zakončen po dvou hodinách druhým přídavkem, a to nejtradičnější záležitostí – písní Will The Circle Be Unbroken. Tím byla provedena tečka za výjimečným koncertem v Jevanech u Prahy. Za to vše patří díky Pavlovi Peroutkovi, který koncert uspořádal, a také výbornému zvukařovi Peteru Szabadosovi, protože zvuk byl naprosto vymazlený.

Honza Roth