Na pozvání Jaroslava Průchy při příležitosti 30. výročí založení úspěšné firmy Průcha Bluegrass Instruments se uskutečnil 18. 3. 2008 v pražském klubu Mlejn vynikající koncert tria Krüger Brothers. Za to patří Jardovi velký dík a pochvala.

V průběhu evropského turné si tato minikapela původem ze Švýcarska odskočila na vystoupení do Prahy, kde už na ně čekali příznivci bluegrassu z celých Čech, Moravy a Slovenska.

Znalí bluegrassáci ví, že tato nenápadná a sympatická trojice nahrála od roku 1989 čtrnáct alb:

 • Appalachian Barn Orchestra (1989)
 • Jens Kruger – Days in the Field (1993)
 • Kruger Brothers – Behind the Barn (1995)
 • Kruger Brothers – Access All Areas (1996)
 • Kruger Brothers – Behind the Barn Vol. 2 (1997)
 • Jens Kruger – Profile (1998)
 • Kruger Brothers – Travel the Gravel (1998)
 • Jens Kruger – The Bridge (1999)
 • Kruger Brothers – Carolina Scrapbook (3-CD Set) (1999)
 • Kruger Brothers – Up18North (2002)
 • Kruger Brothers – Choices (2004)
 • Kruger Brothers – Carolina Scrapbook Vol. 2 (3-CD Set) (2006)
 • Kruger Brothers – Carolina Scrapbook Gospel Edition 2006
 • Kruger Brothers – The Suite 2007

Chceme se se čtenáři tohoto portálu podělit o několik postřehů z cesty a vlastního koncertu. Progresivní část kapely Vodopád z Brezna se rozhodla v rámci „vzdělávání se„ zúčastnit také na této ojedinělé akci. Aktéři v sestavě Zdeněk Vítek, Cyril „Sagar“ Kováč, Ondra „Pagač“ Paciga, k nimž se přidali ještě členové bývalé rožnovské bluegrassové kapely Nugget Jirka „Tetrev“ Krajča a Rosťa Herkul Polašek, vyrazili na čertovskou cestu (počasí bylo opravdu velmi nevlídné – vítr, náledí, sníh). Ani ve snu jsme netušili, že na té samé dálnici (D1) se o den později odehraje hromadná nehoda…

Díky dobré Zdeňkově šoférské zručnosti a moderní technice (navigačnímu systému GPS) jsme se včas a hlavně šťastně dostali do pražského klubu Mlejn, kde nás čekalo milé překvapení v podobě výstavy výrobce nástrojů pana Průchy. V předsálí jsme potkali téměř celou bluegrassovou česko – slovenskou špičku, staré známé z letošního III. Zimního kempu muzikantů na Kosodřevině a absolutně vyprodaný sál, který už netrpělivě čekal na mistry.

Brilantní hra banjisty Jense Krügera příjemně mrazila na těle, jeho bratr Uwe na kytaře předváděl ďábelské věci a nenápadný usměvavý Joel Landsberg tvrdil muziku akustickou baskytarou. Vedoucím zpěvákem kapely je Uwe, ke kterému Jens s Joelem vytvářejí příjemný melodický vokál. V první části koncertu zazněly starší věci, jako třeba Up18 North, potom následovala asi dvacetiminutová pauza na rozdýchání a zapití pivem „plzeňského charakteru“, po které jsme se přehoupli do druhé části koncertu, kde jsme slyšeli lahůdky z nejnovějšího alba The Suite, jako například Shower, Sarah. Těšili jsme se na jejich verzi Dueling Banjos, kam vtipně vkládají spoustu jiných melodií, ale závěr patřil (nejen bluegrassové) klasice Orange Blossom Special v šílené „nadzvukové„ rychlosti. Nevadilo, že nezahráli ani Jensovu takříkajíc „nejbluegrassovější“ a jednu z nejrychlejších skladeb Waterfall. Po koncertě poskytla kapela svoje autogramy a ochotně pózovala před objektivy fotografů.

Cestou domů jsme v autě několikrát poslouchali nově zakoupené CD The Suite a bavili se o pocitech z akce. V každém případě jsme velmi šťastní, že jsme měli možnost na vlastní oči i uši vychutnat akademickou hru Krüger Brothers a fanoušky, kteří z různých důvodů nemohli přijet na koncert, upozorňujeme na záznamy z koncertů a sessionů na You Tube. Mnozí zúčastnění muzikanti by po koncertě asi nejraději zahodili svoje nástroje, ale je potřeba si uvědomit, že všichni nemůžeme být mistři světa… Bylo nás hodně takových, kteří jsme v tichosti zatlačili slzu dojetí i nadšení, ale zároveň také nabrali do plic nový vítr…

Autoři: Ondro Pagáč Paciga a Cyro Sagar Kováč, Slovensko, březen 2008

Autor fotografií: Jirka „Tetrev“ Krajča

 

Autor fotografií: Lilka Pavlak

 

Pagáč & Sagar