Je hnusně a nebude líp. To si asi řekla většina lidí, kteří směřovali do Kopidlna na obnovený bluegrassový festival. Pořadatelé, diváci, kapely – ti všichni si nejspíš říkali, že je s festivalem ámen. No naštěstí ne úplně všichni. Tenhle festival hnedtak něco nezastaví, takže když jsme dorazili na místo, čekal na nás veliký stan plný lidí. Kde těch 150 lidí vzalo elán a přijelo, netuším.

Aby se festival podařilo alespoň z části zachránit, upravila Ilon Leichtová program a namísto osmi kapel na velké podium přijely kapely čtyři a zahráli na improvizovaném jevišti se dvěma prostorovými mikrofony a narychlo poskládanou aparaturou. Takže během odpoledne a večera se představilo vlastně skoro pět bluegrassových kapel:

Kapela GoodWill – patří jim obrovský dík. Dojeli z velké dálky a řekli, když už jsme tady, tak si zahrajem.. hráli úplně bez aparatury, ale to naprosto neubralo na výkonu této mladé kapely. Kuba Bílý vlastně ani mikrofon díky svému hlasovému fondu nepotřebuje.

BlueGate – Ilon to s klukama hraje a zpívá pořád skvěle. Zaujalo mě úsměvné šermování basovkou při střídání na prostorovým mikrofonu a zařazení některých (pro BlueGate) netypických skladeb.

Grasspark – po úvodním osahávání ozvučovací techniky (myšleno samozřejmě obrazně) se docela slušně rozjeli, nová zpěvačka dodává patřičný impulz a drive. Zajímavým zpestřením bylo zařazení několika rockových předělávek.

Minaret – chlapci si přivezli posilu, banjistu Jirku Klementa (ex. Vabank Unit) a musím říct, že to mělo slušný tah na bránu 🙂 Bylo znát, že se s improvizovanou aparaturou sžili nejlépe a od začátku tam rvali jednu pecku za druhou.

A samozřejmě na závěr: kapela hvězd a přátel, která nejprve na mikrofony a po malé pauze i u stolu rozjela jam proložený nejedním rumem a skvělým tanečním vystoupením jednoho „nejmenovaného“ muzikanta. (Šiškine promiň, ale to sem si nemohl nechat pro sebe) 🙂

Myslím, že se všichni i přes nepřízeň počasí skvěle bavili a za rok zase ožije Kopidlno bluegrassovou hudbou. Opravdu si zaslouží pochvalu, ať už skalní příznivci co přijeli i v tom největším lijáku, tak pořadatelé a vůbec všichni, co se nenechali mraky, větrem, deštěm nebo manželkou odradit 🙂

www.silenysvet.cz/kopidlno2008

 

Hopik a Viktorie