Byla jsem moc zvědavá na nejnovější českou kapelu New Aliquot, která zaměřuje své hudební ambice na new acoustic, bluegrass a folkovou hudbu.

Skupina vznikla v roce 2016, když Pavel Duda (kontrabas, zpěv) doplnil trio ReVoltage ve složení Vítek Hanulík (mandolína, zpěv), Karel Začal (dobro) a Ondra Kozák (kytara, zpěv). Ti tři společně vystupovali již se skupinou Křeni.

Premiérové tři koncerty odehráli v listopadu 2016 v České Republice a teď tedy byli pozvaní na mini tří koncertní šňůru do Německa. První koncert se konal v pátek 4. března v klubu Illerberg nedaleko Ulmu. Pořádal ho Big Herbert a jako vždy mne na něj pozval. Tentokrát jsem pozvání s radostí přijala. Vydala jsem se tam poledním vlakem.

Herbertův klub Illertal Cowboys oslavuje letos své pětadvacáté výročí a za to čtvrt století stihnul již uspořádat skoro tři stovky koncertů. Je proslulý tím, že si tam i největší americké hvězdy rády zahrají za to, co se vybere do klobouku a přitom tvrdí, že tam je nejlepší publikum z celého Německa. Byla jsem tam mockrát a mohu to jenom potvrdit a všichni čeští muzikanti, co jich tam už hrálo bezpočet, jistě také.

Kapela nastoupila úderem osmé a hned to pořádně rozjela písničkou Lucky Man. Když pak Vítek nasadil brazilské tóny se skladbou Tico-tico a zakončili bluegrassovkou Nine Pound Hammer, potlesk nebral konce. Karla Začala nám představili v jeho dobrové instrumentálce Mirage, to už by v hledišti bylo snad slyšet i špendlík spadnout.

Tak si vzpomínám, že jsem Vítka s Karlem poprvé viděla vystupovat na Dobrofestu v Trnavě v roce 2002, a už tehdy, ještě jako děti, vytřeli zrak starým veteránům… O rok později mě na festivalu Evropské asociace v Hradci nad Moravicí omráčila teenagerská skupina Křeni s Ondrou Kozákem a Michalem Wawrzyczkem. Tehdy jsem je označila za největší mladé talenty od dob skupiny Monogram. A Křeni se poprvé předvedli německému publiku právě tady ve Vöhringenu na Evropském festivalu, který pořádal Big Herbert v roce 2004. Ten stejný rok se umístili jako první v konkurzu Banjo Jamboree. Myslím, že někdy kolem roku 2006 vstoupili do Křenů také Vítek s Karlem a natočili s nimi cédéčko For Sale a pak i jejich poslední Lucky Man v roce 2009. Kapela oficiálně ukončila svoji činnost v roce 2010. Předtím se stali ve francouzském La Roche Evropskou bluegrassovou kapelou roku 2009. Ale abych moc neodbočovala…

Dalším trhákem toho večera se stala Dylanovka Close Your Eyes, Close Your Doors v podání Ondry. Měli jsme možnost si poslechnout také pár nádherných mandolínových skladeb od Chrise Thileho. Naproti u stolu seděla skupinka muzikantů, kteří si chvílemi zakrývali oči nebo je obraceli v sloup a v duchu zřejmě házeli své instrumenty do ohně. Když pak Ondra uvedl jako další skladbu Spain od Chicka Corey, jeden z nich prohlásil, že to je ale snad i na ně příliš těžké a když naši hoši spustili, nestačili valit oči a dostali se snad do stavu transu… Pak bylo chvíli hrobové ticho a následující potlesk div nezbořil dům.

Prostě jedna skladba lepší než druhá. Tim O´ Brien, John Hartford atd. Sem tam si s nimi obecenstvo pobrukovalo známější věci, jako třeba Abilene, ale snad nejvíc prožívalo jejich vlastní skladby. Hoši hráli celkem tři sety a lidé kolem se nechali slyšet, že něco takového už dlouho nebo ještě vůbec neslyšeli. Myslím, že i pro mne to byl nejlepší letošní koncert… Vytleskaly se ještě dva přídavky a písničku 500 Miles si s nimi notoval celý sál. Koncert zakončila další vynikající instrumentálka. Nezbývá než poděkovat Herbertovi i muzikantům za nádherný večer. Jestli budete mít možnost tuhle skupinu někde vidět, neváhejte, stojí to fakt za to!

Herbert měl mimo mne ještě dalšího hosta, kamaráda z Frankfurtu. Slíbil mu, že ho zaveze na sobotní koncert do Birkenriedu. Pochopitelně mne nemuseli dlouho přemlouvat, abych tam zůstala také. V sobotu přišlo ale méně lidí a ta atmosféra tam také měla do té páteční hodně daleko. Protože můj iPhone odmítal z nedostatku místa natočit v pátek aspoň jednu celou písničku, Herbertovi se to podařilo v sobotu. Tak si můžete poslechnout alespoň jejich Spain v Birkenriedu. A podívat se na mé fotky, co mám na Facebooku a na Herbertovo video

Lilka Pavlak v Bülachu 14. března 2017 (pro BGCZ.net upravil Milan J. Kalinics, 15. března 2017)