Na Banjo Jamboree se mi svěřila má holandská kamarádka, žijící teď v Česku, Loes van Schaijk, že se její kapela dostala do finále Porty. O Portě prý slyšela již před lety a ani ve snu ji tehdy nenapadlo, že si tam jednou bude moci zahrát. Dostala jsem chuť se tam jet na ně podívat.

Na Portě jsem nebyla již řadu let a na té řevnické ještě nikdy. Když mne pak Lenka Krausová z Handlu pozvala, ať tam jedu s nimi, že jsou také ve finále, neodolala jsem a vydala se v pátek do Prahy.

Do řevnického lesního amfiteátru jsme dorazily v pátek odpoledne, právě tam zkoušela plzeňská kapela Frýda & Company. Potkala jsem tam spoustu starých kamarádů a známých, hned jako první Amunku ze Mlejna a Zdenka Sváru Schwagera, Frantu Linhárka, Tomáše Tichého, atd.

Festival zahajovala vynikající Asonance, kterou jsem měla možnost vidět poprvé naživo a byla nadšená. A pak už přišla na řadu soutěž finále.

Zahajovala ji bluegrassová Frýda & Company kolem zpívající dobristky Albíny Pethsové, pohybující se na pomezí bluegrassu, folku a americké country. Psala jsem o nich v reportáži o letošním Banjo Jamboree. Moc se líbili.

Po nich nastoupila výborná písničkářka Saša Niklíčková s harmonikou. I ta měla obrovský ohlas obecenstva, kterého rychle přibývalo.

A další v řadě byl opět bluegrass. Kapelu Handl se zpěvačkou Lenkou Krausovou jistě všichni znáte, tak je snad ani představovat nemusím. Nadšené reakce publika dávaly slibnou naději… Po nich jsme si zavzpomínali společně s Helenou Maršálkovou a Marcelou Voborskou a kapelou Jak je neznáte a na trampskou legendu Tonyho Linharta, který se před nedávnem odebral do muzikantského nebe…

Třetí a poslední skupina s bluegrassovými kořeny byla Lu´s &. Originální muzika s vynikajícím zpěvem a spoustou virtuózně zahraných hudebních nástrojů ve složení Loes van Schaijk – zpěvačka, kytaristka a basistka, Michal Rudolf Cádra – zpěv, mandolína, kytara, harmonika, Anna Marie Hradecká – klávesy a Honza Bartošek – housle. Potlesk bez konce… Nejenom pro mne jasní vítězové…

Finále uzavírala má oblíbená klasická trampská kapela Brzdaři. Jako poslední nám zahráli Roman Horký a Kamelot.

V sobotu dopoledne jsme si mohli všechny finalisty poslechnou znovu v recitálech. Semifinálové soutěžící skupiny byly ke slyšeni po celý den. Večerní program uzavírala hvězdná kapela Věry Martinové. To už se otevřelo nebe a ja zjistila, ze sedím v kaluži. Na Copáky jsem se dívala už mokrá jak myš a ke konci jejich vystoupení jsme s Lenkou a Tomášem Hrubým odjížděli na jejich chalupu. Poslední Lokálku, na kterou jsem se těšila, neboť jsem je léta neviděla, jsme už nestihli…

V neděli jsme se dozvěděli, že vítězem interpretační soutěže Porty se opravdu stala skupina Lu’s &. Obdrželi také cenu Českého rozhlasu Olomouc a cenu Svazu autorů a interpretů. Skupina existuje tři roky, festivalu folk a country hudby Porta se zúčastnila poprvé. Jako cenu dostali kytaru Furch Blue, možnost nahrávání singlu ve studiu Chevaliere Helenky Rytířové, medailonek v Country rádiu, pozvání na festival Trampský širák a nasazení písničky do hitparády Česká 12 v Českém rozhlase. Moc jim to přeju a ještě jednou jim gratuluju.

Porta 2021 – skupina Lu´s &

No, moc jsem toho nenapsala, ale kdo chce, ať se podívá na podrobnější fotoreportáž z Porty na mém FB profilu:

Porta pátek
Porta sobota

Lilka Pavlak v Brně 11. září 2021 (pro BGCZ.net upravil Milan J. Kalinics, 12. září 2021)