Jeden z našich nejznámějších muzikantů v zákulisí pronesl jako vtip větu: KSČM se dere k moci a lidé tudíž začínají opět chodit na bluegrass. Nevím, zda je to tím, či k tomu přispěla letošní dvojakce v jednom, ale faktem je, že divácký rekord festivalu padnul již s prvním tónem Poutníků a překonán byl rovnou o více jak sto posluchačů.

Eurocentrum v Jablonci v sobotu 16. listopadu 2013 praskalo ve švech. Tři stovky diváků si přišly vychutnat jubilejní ročník festivalu, který kdysi založila parta nadšenců z jabloneckého SSM v nedaleké Zásadě, a který se po sametové revoluci přestěhoval definitivně ze vsi do centra Jablonce.

Atmosféra tak byla od začátku elektrizující, všechny skupiny se dočkaly potlesku publika vstoje. Poutníci na festivalu měli premiéru a jejich vystoupení bylo kombinací všeho možného, hraného ve strhujících rytmech. Skvělý rozjezd.

Také BG Cwrkot měl na tradiční soutěži premiéru. Jablonecké publikum je zcela univerzální, jak pro zde oblíbený newgrass, tak pro tradici hranou na jeden prostorák, poslední pětiletka ukázala poměr vítězů 2:2 (Handl, Modrotisk – Sunny Side, Blackjack), a tak i parta bavičů z východu měla okamžitě na růžích ustláno.

Po nich šel na scénu domácí BG Bazar, který začal decentněji než obvykle a postupně gradoval přes gospely až po Turn the Page od Metalliky. Soutěž pak dokončili x násobní vítězové, Sunny Side, jako vždy skvělí.

Ale jelikož se slavily narozky, nesměl chybět host ze zahraničí – a tudíž moji miláčkové – Nugget z Vídně. V novém složení, kdy Kubu Racka vystřídal u kytary Helmut Mitteregger a na mandolínu vzal tudíž logicky Jarda Jahoda do auta s sebou svého bratra Zdendu. Přestože se jednalo o pátou hodinu bluegrassu, neboli, jak kdysi pravil ve Strakonicích konferenciér Honza Souček, došlo k překročení smrtelné dávky, publikum se neskutečnou radostí a krásnými melodiemi tohoto celku navnadilo na závěr festivalu, který byl naprosto noblesní.

Ještě dříve, než se na scénu vřítil oslavující Modrotisk, stihnul jsem vyhlásit výsledky letošní husy, snědli ji opět Sunny Side, devět hlasů za nimi zaostal BG Bazar, Poutníci mají bronz.

Modrotisk své oslavy rozhodně neodfláknul, do dvou hodin koncertu stihnul zakomponovat celou svou historii. Zakladatel Jarda Žanta vyzval své bývalé poddané a ti předvedli to, co bylo kdysi nazýváno Lázeňským bluegrassem v takové parádě, jako by čas neexistoval. Co vyváděl potom na pódiu Ondra Ruml, to se slovy těžko popisuje, je to prostě tak vysoký level, že na to slova nestačí. Zahráli si i mnoholetý basista Tomáš Drahokoupil, samozřejmě Jarda Jahoda a zbylo i na tříbanjového Redhairboye v sestavě Ptáček, Jahoda, Ruml… nádhera. Perličkou pak bylo původním dvorním textařem Dušanem Žantou otextované Will The Circle Be Unbroken, přičemž sám Dušan přezpíval vlastně celou historii kapely za doprovodu úplně všech zúčastněných muzikantů. Nadšené publikum se tentokrát nikam nerozprchlo, ale skutečně opouštělo sál až v jedenáct v noci. Modrotisk – aby mu to nebylo líto, zejména teda Baňourovi – dostal opeřence také, koneckonců je nejčastějším vítězem Posvícení. Takže hurá do dalších let.

Jarda Handlíř

Zdroj: RoseeAnn