Tradiční Jablonecký Bluegrassový festival začal s drobnými technickými problémy a to veskrze zvukovými, protože jablonecká sokolovna vnitřním tvarem a akustikou tak trochu připomínala špatně postavený kostel. A nazvučit ji, by bylo nejspíš oříškem pro každého zvukaře. I tak se zvukaři podařilo zajistit poměrně kvalitní poslech.

Jako první na podium přišla Hrádecko-Jablonecká formace S.A.M. (Sdružení amatérských muzikantů) v obsazení dosti jasném a snad už i ustáleném. Honza Sladký-kytara, zpěv a zároveň jeden ze zakládajících členů, Broněk Olah- mandolína, zpěv, Petr Novák-bassguitar, zpěv, Pavel Böhm-dobro, zpěv, Lenka Mrenová-zpěv a konečně poslední změna v kapele, Míra Suchánek se svým luxusním banjem. Jako jediný z kapely tuším, tvoří výjimku co se týče zpěvu. Jen doufám že mu to nezakázali…

 

Kapela si zakládá na vokálním projevu, tudíž pokud sem si dobře všimla, kdo má hlas, tak zpívá. Působí poněkud nekompaktním dojmem. Tím chci říct, že nikdo není dokonalý, ale umět se dohodnout kde se končí a začíná, by snad neměl být problém. Občasné ujíždění z hlasem by se dalo svést na chřipku. Zpěvačka evidentně chřipku neměla, zpívá čistě a bez větších intonačních problémů, ale trochu mi to znělo, jako by mi předzpívávala jídelní lístek. Bez emocí a pocitu. Suché a vlažné. To nejlepší, co si mohli diváci na posvícení v modrém od S.A.M.u poslechnout, byl gospel s názvem Shut the Do.

Jako druzí se představili chomutovští Album. Jestli je mám představit , tak tedy.. Současnou sestavu tvoří kapelník Petr Gärtner –mandolína zpěv, Marek Gärtner –baskytara, zpěv, Míra Jiřiště – banjo, zpěv, Vlastík Jiřiště – kytara, zpěv a nově též houslista Jirka Šruma jr. Občasný host kapely, dobrista Zdeněk Lucák se stal nejprve stálým hostem, posléze stálým členem. A byla jsem mile překvapena. Kluci tam rozjeli smršť našlapaných pecek, pravda, nebyli nijak výřeční, ale o to lépe byli sehraní a celiství.

Kytarista si snad malinko občas šlápne na jazýček, ale jinak se mi to líbilo.V songu „Nech ten rum“ kluci ukázali jak by měl vypadat kvalitní vícehlasý projev. A instrumentálka pro dobro..jejíž název jsem stihla zapomenout, ukázala, že si Zdeněk právem vydobil post stálého člena. Nejvýraznějším členem kapely je ale houslista. Byla na něj radost pohledět…tedy spíše, radost poslechnout. Kluci jsou dobří a jejich čas ještě určitě přijde. Publikum zaujali na tolik, že si vydupali i pár přídavků.

Dalším seskupením na prknech byla Nová sekce. Tak nevím , jestli má smysl něco říkat.. Tomáš Tichý-mandolína, zpěv, Marek Dráb – Kytara zpěv, Lukáš Mayer-banjo, zpěv Ivan Preisler,basa zpěv. Byli družní a hovorní. Myslím, že dokázali pobavit. Zvláště pak show s „wolšowou rukou“ kdy basista krom brnk brnk nezahrál vskutku nic…Tomáš se jal mu tu wolšovou ruku urvat, což se mu nakonec i povedlo…No, jedním slovem šoumeni. Ale nijak nesplnili mé očekávání. Tak nějak, neurazí, nenadchne. Hráli 100%. Po muzikantské stránce bych asi neměla co vytknout, snad jen, že postupem času ztrácí ten „Drajf“ Nebo je to tím, že se jich člověl přejedl..?? Těžko říct.

Nejvíce zaujal charismatický mandolinista Tomáš, který by svým hlasem , kdyby jen trochu chtěl, zbořil celou sokolovnu. Shrnuto, Nová sekce je líbivá a na našich podiích má svoje stálé místo. Rozhodně tam patří.Snad jen aby nám neusnuli… V Jablonci se také líbila a i na ní si diváci vydupali pár přídavků.Nelehký úkol měl před sebou Modrotisk. I přesto že je to Jablonecká kapela, udržet publikum, které bylo ještě urvané z Nové Sekce, ve varu jim určitě dalo dost práce. Modrotiskové to ale zvládli na jedničku. Lubomír Herman – kytara, foukací harmonika, Ota Turek mandolína,hlavní zpěvák, jak se mu u Modrotisků říká. Tomáš Drahokoupil – baskytara, Karel Schreiber – fiddle, Ondra Ruml – banjo a nejmladší hráč, absolvent místní hudební školy Ciskotéka. Mimo jiné i zpěvák…a dobrý. Modrotiskové i přes snad již ustupující zdravotní problémky svého zpívajícího mandolinisty(přejeme brzké uzdravení) ukázali, že na Jablonecká podia patří častěji než jednou za dva roky.Zazněly tradiční songy jako Andělé či Ďáblův smích a hezky jim to všechno šlapalo. Ondra ukázal že zpívat umí, při velmi tradičním gospelu, který se zpíval tradičně, ve všech tradičních amerických kostelech  a s tradičních americkým publikem a v tradičním oblečení…takže, při gospelu s názvem Don’t worry, be happy. Pro méně chápavé… to musíte vidět, to se nedá vysvětlovat.Ani Modrotiskům nedovolili diváci odejít bez přídavků. Prostě, pěkná práce, která se pěkně zúročila.

Kapela Barbecue po Modrotisku měla také dost těžkou pozici, jenže Pavel Handlík je Pavel Handlík. Tenhle hoch, nakonec vždycky lidi přesvědčí, takže přidávali i oni. Krásné songy, které od nich zazněly, spíše klasika 60.-70.let. A BG Bazar? Výrazným členem kapely je mladinká 16-ti letá zpěvačka které bluegrass rozhodně sluší. Více o BG bazaru se můžete dočíst v rozhovorech. Těžké, hráli pro zbývajících 50 hostů. Přesto o oni dostali 16 hlasů.Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby hráli v době kdy bylo v sále 130 lidí.

Výsledky Posvícení v Modrém (POŘADÍ 21. ročníku):
1. MODROTISK
2. NOVÁ SEKCE
3. BG BAZAR
4. ALBUM
5. BARBECUE
6. S.A.M