V průběhu víkendu od 18. do 20. května. 2012 se uskutečnil první dobrový workshop z řady „face to face“ workshopů pořádaných Henrichem Novákem (Nugget, Alan Mikušek Band, Fragment, Grass Country, Rough and Rocky Road), významným slovenským dobristou, zkušeným lektorem a ostříleným hráčem působícím stejně tak na domácí scéně jako na světových pódiích. Měl jsem to privilegium celého dění se aktivně účastnit a na workshopu se podílet.

Celý víkend probíhal v komorní, takřka rodinné atmosféře v příjemném prostředí kopců a lesů pohoří Malých Karpat. Celá dílna je založena na úzké interakci mezi lektorem a studentem a na velmi osobním a individuálním přístupu k jednotlivým žákům. Proto je také počet studentů omezen na počet tří až čtyř. Účastníci se dozvědí mimo jiné vše potřebné o stupnicích a harmonii přístupnou formou, která vychází z letitých zkušeností a Henrichovy celoživotní hudební praxe, naučí se jak si vystavět vlastní sólo, dostane se jim objasnění zákonitostí jednoduché i náročnější improvizace. Žák se zde dozví jak najít základní melodii, jak ji rozvinout a jak harmonizovat. Studenti mohou položit jakoukoliv otázku z hudební teorie i praxe, přičemž žádná otázka nezůstane nezodpovězena. Henrichův workshop tak přináší poznání aplikace teoretických faktů a otevřeně podává studentům tzv. „Know how“.

Něco málo o lektorovi samotném: Henrich Novák je u nás jedním z mála profesionálních muzikantů žánrů bluegrass a country. Své bohaté zkušenosti sbíral vystupováním po celém světě. Jako člen kapely Fragment byl po mnohé roky pravidelným interpretem na amerických pódiích a festivalech. Henrich vystupoval také s hvězdou slovenské country Alanem Mikuškem. Mezi jeho oblíbené interprety patří mimo jiné i John Coltrane, Stevie Ray Vaughan, Thelonious Sphere Monk a další. Henrich se neomezuje jen na dva výše zmíněné žánry, ale čerpá také z jazzu, blues a moderní rockové a populární hudby. To vše z něj dělá nadmíru fundovaného instruktora, ale i skvělého parťáka na přátelské povídání a večerní jamování u piva. Aktuální informace o Henrichových hudebních aktivitách naleznete na jeho webu:

Ptáš se jak hrát doprovod? Co hrát do písně, kterou máš rád? Hraješ, ale chtěl bys proniknout do tajů hudební teorie a znát její pratické využití? Chceš strávit příjemný hudební víkend a učit se od jedné z našich nejvýraznějších osobností bluegrassového dění v Evropě? Pak je tato dílna právě pro tebe, příteli.

Pro podrobnější informace o termínech následujících workshopů a možnosti zapsat se na kurz pište na: henrich@henrichnovak.com. Henrich také provozuje Skype Lessons, kdy, jak už název vypovídá, vyučuje individuálně prostřednictvím Skype. V případě zájmu pište na mail uvedený výše.

Martin Vitásek