Tohle vynikající duo jste měli možnost vidět 7. října 2015 na koncertě, který pořádal Rosťa Čapek v Praze. Já musela bohužel dva dny předtím odjet zpátky do Švýcarska.

Marně jsem doufala, ze o tom někdo napíše… Ale bohužel jako vždy to zase zbude na mě. Jejich evropské turné je naštěstí zavedlo 15. října i do klubu Orient v našem Schaffhausenu, a tak jsem se na ně vydala tam.

Roba Ickese snad ani představovat nemusím. Drží rekord jako nejčastěji vyznamenaný muzikant v historii IBMA. Titul „Dobrista roku“ získal již patnáctkrát. Československému publiku se představil už v roce 1997 na Dobrofestu v Trnavě se svým vynikajícím triem, které tvořili Joe Craven a Derek Jones. O rok později pak přijela cela kapela Blue Highway. Ta letos slaví 21 let trvání a jejich ocenění se snad ani spočítat nedají. Ostatně jste je také měli možnost vidět v roce 2012 i v Praze. Byla jsem hlavně moc zvědavá na Treye Hensleyho. O tomto mladém talentovaném kytaristovi a zpěvákovi jsem již hodně slyšela.

Teď tedy už jen krátce o koncertu. Hned na začátku nám Rob Ickes představil svého mladého spoluhráče. Poprvé ho prý viděl, když třináctiletý Trey hrál s Earlem Scruggsem. Od té doby o něm neslyšel, až když natáčeli v roce 2013 s Blue Highway album the Game, chtěli do písničky My Last Day in the Mine jako hosta nějakého známého tradičního zpěváka. Zvukař jim doporučil na zkoušku tehdy třiadvacetiletého Treye, který bydlel nedaleko. Byli z něj tak nadšeni, že již nahrávku dál nikomu neposlali a rovnou si ho tam jako hostujícího vokalistu nechali.

Rob se ho tehdy zeptal, jaké má plány do budoucna. Když odpověděl, že by se moc rád odstěhoval do Nashvillu, pozval ho a už za tři týdny se tam Trey přemístil. Tak začala jejich spolupráce. Natočili nádherné společné album Before The Sun Goes Down. Vyšlo vloni u Compass Records.

Obecenstvo nestačilo žasnout, kolik perfektní muziky se dá udělat jenom ve dvou. Instrumentálky střídaly tradiční staré country songy, blues. Ozývaly se hlasy jako „úžasné, neskutečné, něco takového tu ještě nebylo“… A musela jsem jim dát zapravdu. Vynikající Dobro a virtuózní hvězdná Treyova kytara a jeho nádherný hlas k tomu, to se ani nedá popsat, ale musí se slyšet. Hned po prvních tónech jim publikum leželo u nohou.

Trey nám prozradil, že když mu bylo asi deset, viděl Jimmyho Martina. Zapůsobilo to tehdy na něj jako dynamit. Hned nato poprosil rodiče, aby mu koupili kytaru, že chce taky být slavný muzikant. A to se mu opravdu daří.

Na Roba měl stejný vliv Mike Auldridge. Také ho slyšel poprvé hrát ve třinácti letech a okamžitě se zamiloval do Dobra. A teď ho můžeme slyšet na desítkách cédéček mnoha hvězd, jako jsou Merle Haggard, Alison Krauss, Willie Nelson, Patty Loveless, Dolly Parton atd…

Prohlásil, že se rozhodl z Treye do vánoc udělat hvězdu a pevně věřím, že se mu to povede. Těšila jsem se také na to, že si konečně koupím cédéčko „Three Bells“ , na kterém se podílel Rob společně s Jerry Douglasem a Mikem Auldridgem. Letos bylo nominované na Grammy a u IBMA bylo oceněno jako nejlepší instrumentální nahrávka roku. Prohlásil, že jich sice přivezl do Evropy plnou bedýnku, ale ta bohužel zůstala na celnici v německém Kolíně… Asi tam nemají rádi Dobra… Objednat prý se ale dá na jeho stránce…

Když začínal hrát na Dobro, Mike Auldridge mu poslal do Kalifornie zprávu, že mu drží palce, aby u toho setrval. Věnoval mu proto svou nádhernou instrumentálku „Message to Mike“. Bill Monroe prý zato neměl vůbec rád Dobro. Proto na jeho počest složil skladbu Monroebro. Také nám ji zahrál. Senzace!

Po několika přídavcích se „standing ovations“ začal vypadávat zvuk, tak oba pánové slezli z pódia a „unplugged“ zahráli „Freeborn Man“. Trey je opravdu vynikající, jak zpěvák, tak kytarista, a moc mu přeji, ať se Robova předpověď brzo vyplní a na bluegrassovém či country nebi zazáří zakrátko nová hvězda. Tak mu držme palce!

Byl to jeden z nejlepších koncertů posledních let a hodně dlouho na něj budu vzpomínat. V Praze se jim prý moc líbilo a všechny vás nechají pozdravovat!

Fotky z koncertu jsou u mne na Facebooku (je tam i nahrávka z koncertu druhý den v Laufen)

Lilka Pavlak v Brně, 11. listopadu 2015 (pro BGCZ.net upravil Milan J. Kalinics, 18. listopadu 2015)