Pokaždé, když mám možnost, snažím se navštívit koncert Roberta Křesťana a Druhé trávy, navíc, když plakáty avizují nejen vystoupení této špičkové kapely, ale je-li přidanou hodnotou koncertu také vystoupení našich a zahraničních hostů…

Proto když jsem zjistil, že se 23. listopadu 2012 uskuteční avizovaný koncert v Hranicích na Moravě, navíc ve velmi pěkném prostředí hotelu Stará střelnice, kdy si tento stánek kultury vydobyl již své postavení na pořádání takovýchto komorních akcí, okamžitě jsem zajistil pro sebe a své přátele vstupenky. Pozvánka obsahovala nejen očekávání kvalitního kulturního zážitku, ale slibovala i účast na živém natáčení DVD, včetně hostů Katky Garcíi, Pepy Maliny, Steva Walshe a bluegrassové legendy Petera Rowana.

Prostředí Staré střelnice je opravdu velmi krásné, komorní scéna s vynikající akustikou nabízí skvělé kulturní zážitky, a tak uvedeného data v 19.00 hodin vše začalo. Celý koncert byl snímán i několika kamerami, jelikož byl vybrán pro natočení živého DVD kapely.

Krásně působila i umělá mlha, která občas decentně dobarvila hudební pasáže, jen jsem se divil, že muzikantům nevadila, já mám osobně vždy pocit dušení způsobený chemickou reakcí, asi měli jiné a kvalitnější složení…

Ani jsem netušil, že zde potkám tolik známých a kamarádů. Vůbec  mne pak nepřekvapilo, že jsem zde potkal i kamarádku Lilku Pavlak, která přijela ze vzdáleného Švýcarska, neúnavnou to zpravodajku, cestovatelku a VIP evropského a světového bluegrassu. Tato dáma je opravdu skvělá a závidím jí její elán, nadšení a stále dobrou náladu.

Druhá tráva začala koncert za podpory prvního hosta, brilantního muzikanta a houslisty Pepy Maliny, kdy již po prvních taktech bylo jasno, že volba tohoto koncertu byla dobrá. Podle očekávání byl zvuk úžasný, vše vyvážené, nic nerušilo, navíc jsem seděl téměř za zvukařem, takže jsem měl i možnost sledovat jeho náročnou práci, před níž smekám. Velmi kultivovaně působilo i uvádění jednotlivých skladeb Robertem Křesťanem, kdy následující skladba jen umocňovala myšlenku, kterou Robert mluveným slovem navodil.

Po několika úvodních skladbách zaujal místo hostujícího kytaristy a brilantně vystřihnul i sóla avizovaný host z USA, Steve Walsh, člověk, který pomohl Druhé trávě s nahráváním a produkcí jejich nových alb Marcipán z Toleda a Shuttle to Betlehem, které se zčásti natáčely v Nashvillu. Sklidil od Roberta poděkování a od nás zasloužený potlesk.

Jako další host vystoupila fenomenální zpěvačka Káťa García, kdy její úvodní balada za doprovodu pouze dobra a posléze i irské píšťaly způsobila zřejmě mnohým posluchačům naskočení husí kůže, já ji tedy měl… .Zazpívala pak několik písní spolu s Robertem a Druhou trávou, pěkně jim to spolu slušelo i ladilo. Zcela jistě v dohledné době zabrousím na její koncert, stojí to opravdu za to.

Pokaždé, když slyším o koncertu amerického písničkáře, kytaristy, fenomenálního zpěváka a bluegrassové legendy Petera Rowana, kdysi člena slavných Blue Grass Boys Billa Monroa, zmocní se mne takový zvláštní pocit spojený s nutností vidět jeho vystoupení. Naposledy tomu bylo vloni, kdy vystupoval na společném koncertě s Druhou trávou v Brně. Nu, a teď je tady v Hranicích.

Peter Rowan byl pozván Robertem na pódium, měl na hlavě slušivý klobouk, tuším, že se mu říká „borsalino“ . Nevím jak na ostatní posluchače, ale na mne opětovně dýchla atmosféra něčeho zvláštního, éterického, což bylo podmíněno i obrovským charismatem Petera. Po počátečních drobných technických problémech s upevněním mikrofonu na kytaře, kdy Peter vše vtipně komentoval a zařízení pojmenoval po svém česky – „bajonek“, začalo vystoupení, na které jsem se obzvláště těšil.

Viděl jsem naživo Petera již mnohokrát, pokaždé to byl úžasný zážitek a navíc i jeho vystoupení, složené mnohdy z jeho velmi známých hitů, bylo zahráno jinak, v jiných aranžích. Tak tomu bylo i tentokrát a když se dostala na řadu skladba Land of the Navajo, trvalo mi chvilku, než jsem zjistil, že je to ona. Byla zahraná v jiném rytmu, ve velmi zajímavé aranži, takto jsem ji ještě neslyšel. Vynikající záležitost a konec spojený s flažolety na kytaře a smutným, až tragickým hrdelním jódlování Petera, opět husí stroužek po celém těle. Když zavřu oči a položím se jen do vnímání této skladby, vidím okamžitě výjev s indiánským mystickým tancem duchů. Dále následovaly jeho další známé hity, například The Walls Of Time, In the Moonlight atd.

Peter sklidil za své vystoupení a přídavek potlesk ve stoje, zajisté by přidával i další, ale bylo jasné, že vzhledem k dodržení času to není možné. Moc díky a příště se již opět těším na jeho vystoupení.

Dále pak Robert a Druhá tráva zahráli oblíbené hity a vše přešlo do velkého finále, kdy Robert pozval na pódium všechny účinkující hosty a závěr byl v duchu jednoho společného jamu.

Pro úplnost je nutno ještě připomenout složení Druhé trávy – Robert Křesťan ,zpěv a mandolína, Luboš Malina – banjo, saxofon, irská píšťala, mandolína, Luboš Novotný – dobro, lap steel, Emil Formánek – kytara, Tomáš Liška – kontrabas, baskytara, Kamil Slezák – bicí nástroje.

Koncert byl bezesporu krásný zážitek pro posluchače, zajisté dobrý pocit pro vystupující, ovšem veliká dřina, která trvala téměř tři hodiny. Obdivuhodné a silně motivující…

Vše bylo perfektní – místo konání, dramaturgie skladeb, zvukař, úžasní hosté, jako vždy perfektní Robert Křesťan a Druhá tráva a přátelská a nádherná atmosféra. Děkujeme! Přeji na závěr Robertovi a Druhé trávě, aby i realizace živého DVD dopadla dle přání a očekávání, již teď si jedno objednávám…