Dne 26.3.2005 se uskutečnil v „Music clubu Kotelna“ v Litomyšli bluegrassový minifestival. Pořadatelem akce byla kapela „Pendl“ z Litomyšle.

Akce začala po 20.00 a první na pódiu se objevila kapela „Počkejte“. Skupina je z Poličky a představila se v tomto obsazení:

  • Libor Hromádka – mandolína , zpěv
  • Tomáš Hartman – kytara, zpěv
  • Blanka Preisslerová – kontrabas , zpěv
  • Boris Preissler – banjo, zpěv

Podle rozhovoru s muzikanty, to bylo jejich první vystoupení, ale přestože šlo o první koncert, výkon kapely na pódiu byl na velmi dobré úrovni. Kapela je majitelem čtyř velmi působivých hlasů, každý ze členů kapely se víceméně projevuje jako sólový zpěvák a dostává k tomu v jednotlivých písničkách příležitost, nejvíce sólově zpívají kytarista Tomáš Hartman kontrabasistka Blanka Preisslerová. Tito oba dva hudebníci mají velmi zajímavou barvu a hlasu a cit pro danou věc. Co se týká zpěvu vokálů, byly dobře postavené,rytmicky sezpívané a působily strhujícím dojmem. Výslovnost ve zpěvu jak v češtině tak i při zpěvu v angličtině dobrá.

Co se týče hry jednotlivých členů, základem každé dobré kapely je dobře zahraný „spodek“. Hra kontrabasistky Blanky Preisslerové byla důrazná, rytmicky přesná. Velmi zapůsobila též dynamická a přesná hra kytarového doprovodu Tomáše Hartmana, kde se nezapře jeho velký vzor Dan Tyminski. Také jeho kytarová sóla byla velmi dobře zahraná, se správným „ drive“. Velmi přesvědčivá byla hra mandolinisty Libora Hromádky a banjisty Borise Preisslera. Tito oba dva hudebníci ve svých instrumentálních výkonech stavěly především na přesnosti, dynamice, melodičnosti projevu, samozřejmě to co dělá muziku muzikou. Sice celkově jak banjo, tak mandolina mohly být o něco hlasitější,a le co se týká hry pod zpěv a pod jiné nástroje, bylo zde vidět , že tito muzikanti vědí co dělají a co mají dělat pro dobré vyznění zahraných skladeb.

Repertoár skupiny tvořily především bluegrassové standardy, z nichž některé byly opatřeny poměrně pěknými českými texty a některé písničky byly zpívány v angličtině. Kapela také předvedla několik věcí z období vzniku bluegrassové a country hudby v našem státě – písničky z repertoáru legendárních průkopníků – skupiny Greenhorns a krále české Country Michala Tučného. Tyto písničky zazněly ve velmi pěkné úpravě do současného bluegrassu. Kapela po svém vystoupení musela na pódium znovu, poněvadž byla publikem velmi dobře přijata.

Po kapele “Počkejte“ na pódium nastoupila formace “Pendl“ z Litomyšle – pořadatel tohoto festiválku, která je na východočeské bluegrassové scéně nováčkem (existence kapely podle průvodního slova členů kapely se odhaduje přibližně na 3 měsíce), a která se představila ve složení:

  • Aleš Kožený – kytara, zpěv
  • Milan Drahoš – baskytara, zpěv
  • Mirek Hájek – mandolina, zpěv
  • Jarda Lněnička – banjo

Co se týká výkonu na pódiu, bylo vidět, že tato kapela existuje velmi krátce. Skupina předvedla především písničky od známé skupiny Cop – Plzeň. Převažovaly písničky hrané až v příliš rychlém tempu, které vyzněly dost upachtěně a v některých pasážích byli rytmické nepřesnosti. Zvuku skupiny také neprospělo, to, že její členové vlastní hudební nástroje levnější cenové kategorie, ze kterých se bohužel plný, dynamický a sytý zvuk dostat nedá ani při sebelepším ozvučení.

Skupině jak hráčsky, tak po stránce zpěvové nejvíce sedly písničky rockověji orientované, Aleš Kožený má pěknou barvu hlasu, časem by se mohl stát dobrým lead zpěvákem v kapele, ale jeho hra na kytaru napověděla, že s bluegrassovou hrou na kytaru to nemá nic společného. Baskytarista Milan Drahoš je majitel hlasu s celkem pěknou barvou, jeho hra ve skladbách rockovějšího cítění, např „ Hotel Hillary“ byla působivá, ale v Bluegrassových věcech, zde bylo vidět, že basové party byly hrány příliš hrubě a agresivně, tzv „ porcovaný bluegrass“.

Mandolinista Mirek Hájek, majitel ďábelsky rychlých prstů sice ve skladbách šíleného tempa bez problémů stíhal,ale zvuk jeho mandolíny díky hře přes snímač a taky to, že se jednalo a mandolinu levnější kategorie nebyl pěkný. Myslím, že vlastnictvím kvalitnější mandoliny by časem z něho mohl být velmi dobrý hráč, co se týká jeho zpěvu, bylo to příliš uspěchané a nebyla v tom přesvědčivost.

Banjista Jarda Lněnička – majitel banja vlastní výroby předvedl celkem pěkné postupy a vyhrávky, ale jeho hra v některých pasážích měla rytmické nepřesnosti.

Co dodat ještě k této kapele ? Někdo hraje tak, někdo onak, a každý někdy začínal nebo začíná, takže popřejme hodně píle, vytrvalosti a lásky k bluegrassové muzice.

Celkově festiválek byl ozvučen na profesionální úrovni, výborné nástrojové a zpěvové mikrofony, za zvukařským pultem byl bývalý rockový kytarista skupiny “Deset Očí“ – „Komár“ ( Jeho pravé jméno a příjmení bohužel nevím).

Co se týče publika, překvapila účast poměrně většího počtu mladých lidí, kteří jak bylo vidět přišly za muzikou a samozřejmě také přišli se podívat známí a kamarádi obou kapel. Klub „Kotelna“ , přestože zřejmě byl scénou pro bluegrassové skupiny poprvé ve své existenci, velmi příjemně překvapil a myslím, že do budoucna by mohl být velmi zajímavou a stálou hudební scénou nejen pro rockové skupiny, ale i pro kapely provozující akustické hudební žánry. No, vždyť Litomyšl je přece město s velkou kulturní a zejména hudební tradicí, již po mnohá desetiletí a století. Ne ?

Jarda Škalda – Blue Sail´s ( Modré Plachty) – Letohrad