Dne 19.3.2005 se uskutečnila „Bluegrassová besídka“ v hospodě „U Starýho Rebela“ ve Sloupnici (cca 5 km od Litomyšle). Jak bývá zvykem, každý měsíc zde pravidelně vystupuje skupina BG Cwrkot, která se věnuje především interpretaci skladeb z oblasti tradičního bluegrassu, většinu skladeb pak z repertoáru legendárních Lester Flatt & Earl Scruggs. Kromě Flatta a Scruggse její repertoár tvoří též skladby dalších legend z oblasti tradiční bluegrassové hudby…
BG Cwrkot kromě tohoto repertoáru také interpretuje vlastní skladby, zpívané v anglickém jazyce. Jejich autorem je dlouholetý člen této skupiny, člověk, který kromě hry a zpěvu a skládání se věnuje také hudební publicistice zejména v časopisu „Bluegrassové listy“, který je vydáván Bluegrassovou asociací ČR. Do tohoto časopisu pravidelně dopisuje, mapuje a rozebírá jak historii tak současnost velkých bluegrassových osobností, nových nahrávek, zážitků z vystoupení atd. Prostě řečeno, že je velkou chodící encyklopedií Východočeské bluegrassové muziky. Nejde o nikoho jiného, než o banjistu a zpěváka Milana Leppelta z Police nad Metují.
Sestavu skupiny dále tvoří kontrabasista Pavel „Brandy“ Brandejs z Králík. Brandy též působí jako učitel hry na kontrabas na BG dílnách. Publiku, jak ve Sloupnici, tak i na jiných festivalech, zřejmě nemůže uniknout jeho působivé průvodní slovo na pódiu a jeho velký smysl pro humor.
Hlavní pěveckou osobností skupiny je lead zpěvák Honza „Hombre“ Lžíčař, který je majitelem zmíněné hospody ve Sloupnici. Kromě zpěvu hraje na kytaru. Jeho hra zahrnuje velmi dynamický a přesný doprovod, ale hře kytarových sól se nevěnuje. Za roky působení v kapele je jeho cennou devizou jeho velmi zajímavá barva a sytost hlasu, ale i fakt, že se během posledních let velice zlepšuje ve výslovnosti angličtiny.
Dalším členem skupiny je Marek Macák z Kopidlna – syn legendárního zakladatele nejstaršího bluegrassového festivalu v Evropě „Banjo Jamboree v Kopidlně“, banjisty Jana Macáka. Marek zde velmi dobře hraje na mandolinu a v některých skladbách na kytaru. Kromě toho je dobrým zpěvákem, zejména vysokých hlasových partů.
Stálou čtveřici BG Cwrkotu doplňujňuje člověk, který v kapele působí víceméně jako stálý host, člověk, který je nejen naprosto fenomenálním a všestranným hudebníkem (kytara, banjo, mandolina, housle). Je to další z rodu učitelů bluegrassových dílen – Honza Máca z Trutnova. V BG Cwrkotu se věnuje hře především na housle, ale také na mandolinu,kytaru a také zpěvu ve vokálech, prostě dělá vše pro dobré vyznění hraných skladeb.
Na každé bluegrassové besídce je zvykem, že po vystoupení BG Cwrkotu, vždy koncertuje jedna nebo více skupin, které jsou na tento „festiválek“ pozváni jako hosté. Po BG Cwrkotu zaujala místo na pódiu skupina, jenž je stálicí na evropské bluegrassové scéně, skupina NEW RIVER TRAIN.
Tvoří ji banjista Mojmír „Taras“ Ševčík, který je kromě své velmi vkusné a příjemné hry na banjo též dobrým zpěvákem.
Dalším z kapely je houslista a zpěvák Milan Kalců. Tito dva členové již několik let žijí v Rakousku.
Na postu kytaristy a zpěváka se představil též člověk, který je na – grassové scéně velkou osobností – Michal Hromčík z Brna. Na tomto vystoupení jedinou velmi nehezkou věcí byl zvuk jeho kytary, která byla ozvučena prostřednictvím snímače (pravděpodobně levnější cenové kategorie).
Rytmický základ kapely obstarával na postu kontrabasisty Tomáš Kubín z Jihlavy.
Skupina předvedla větší množství skladeb, které byly velmi dobře zahrané. Převažovaly písničky ve středním tempu a kromě bluegrassových standardů skupina zahrála i věci z oblasti swingu, rocku, folku atd. (např. od takových autorů jako Eric Clapton, Jerry Lee Lewis, Bob Dylan atd.) Velmi milé zpestření zejména pro příznivce modernějších směrů bluegrassové muziky.
Na závěr se představila skupina Black & White, kterou tvoří dvě mladé dívky z Havlíčkova Brodu – kytaristka Áňa Rousová a old-time banjistka Jíťa Rousová + dva další hudebníci – kontrabasista Libor Babák z Brna a mandolinista Lukáš Podsedník.
Kapela zde předvedla skladby zejména z oblasti old-time music a nejstarších forem tradičního bluegrassu. Celkový výkon kapely na pódiu byl trochu nevyrovnaný, byla zde velmi znát tréma obou dívek, zejména u banjistky byly ve hře dosti znatelné rytmické nepřesnosti. Jinak rytmický základ celé kapely, zejména díky mandolíně a kontrabasu byl pevný. Také doprovodná hra na kytaru byla bez vážnějších rytmických nedostatků.
Co se týká zpěvu, byl celkem vyrovnaný a působivý, poměrně velmi slušná anglická výslovnost, ale vzhledem k velmi mladému věku obou zpěvaček zpěv působil celkově až příliš dětsky.
Tato kapela s sebou též přivezla svoji nahrávku, která byla natočena ve studiu Sváti Kotase. Sám velký banjista Sváťa Kotas, kterého po Lubošovi Malinovi můžeme považovat za jednoho z nejlepších banjistů v České republice, přijel do Sloupnice, aby se osobně mohl zúčastnit vystoupení kapely, ale jeho hlavním úkolem byl křest prvního CD této skupiny.
Co se týká stavu posluchačů, většinu publika tradičně tvořili bluegrassoví hudebníci z Východních Čech a jejich rodinní příslušníci, kamarádi, přátelé a známí. Poměrně dost závažným nedostatkem bylo ozvučení vystoupení. Bylo zde vidět, že tento hudební styl těžko může dobře zvučit někdo, kdo tuto hudbu neposlouchá, není jejím příznivcem a navíc ještě je v silně podnapilém stavu. Celkový hudební sound postrádal výšky a basy, zvuk byl celkově plechově ořezaný, posazený ve středním zvukovém spektru a kromě toho, byly neustále problémy ze zpětnou vazbou a výpadky levého zvukového kanálu.
Jarda Škalda – Blue Sail´s (Modré Plachty) – Letohrad