29. 10. 2006 jsem měl opět možnost zúčastnit se v maďarské Budapešti akce organizované nadšenci pro bluegrass a akustickou hudbu pod názvem „Akusztikus Klub“, po létě na novém působišti v klubu TRAFÓ – Kortárs Művészetek Háza (Bp. IX. Liliom utca 41.).

Útulná hospůdka pojme tak do 100 lidí, v den koncertu byla zaplněná tak do dvou třetin. Akci zahájila skupina Szuterén, http://www.vazze.hu/szuteren.php čerpající repertoár hlavně z tradičního bluegrassu, která ale zařadila například i jeden big-beatový úlet. Členové kapely jsou i spoluorganizátoři akce a zvukaři zároveň. Dalším účinkujícím byl člen legendární kapely 100 Folk Celsius, multiinstrumentalista a zpěvák Légrády Péter, který přiblížil divákům svým vyprávěním a hrou na kytaru historii vzniku a vývoje bluegrassu v Americe a podmínky, za kterých vznikal.

Třetí v pořadí vystoupil Bornemissza Ádám, bluesový hráč na rezofonickou kytaru, hrající tzv. hardcore Mississippi blues, z mého pohledu známé bluesové skladby staršího i novějšího data (např. Guy Davis), většinou už i otextované do mateřského jazyka. Blues vystřídala dvojice Benkő Zsolt (současně i konferenciér večera) a Galambos Ernő s na poslech příjemnou kytarovou muzičkou, těžko zařaditelnou do nějakého stylu. Instrumentální skladby byly výborně technicky zvládnuté. Dvojice zažila během večera největší potlesk. Překvapením byly pro mě nástroje nejmenovaného českého výrobce kytar, na které dvojice hrála. Dodatečně jsem zistil, že nedávno otevřel v Budapešti jeden z dvojice kytaristů nový obchod Stageshop, akusztikus gitárüzlet a uvedená značka si tak dělá jméno už i za hranicemi. Večer zakončil všeobecný jam session přímo na pódiu vedený zmíněným Légrádym Péterem a udělal tak tečku za příjemnou akcí. Akustický klub bude pokračovat pravidelně dál, vždy poslední neděli v měsíci.

Na závěr bych chtěl upozornit všechny příznivce jazzu, Bély Flecka & Flecktones, že 22. 1. 2007 se uskuteční v Budapešti jejich koncert v Millenaris Theater.

Milan Ikhardt