Každoročně potkávám mnoho lidí, kteří chtějí být lepšími hudebníky. Chtějí na svůj nástroj hrát lepší doprovod, vkusnější vyhrávky, rychlejší sóla, složitější akordy. Také chtějí přesvědčivěji zpívat, chytat druhé a třetí hlasy, zajímavě aranžovat skladby pro svou kapelu, „zlepšit se v rytmu“, umět improvizovat a tvořit sóla, vědět co cvičit nebo se prostě „něco nového naučit“. Je to hodně velká množina přání a myslím, že všichni tiše doufají v přímočarou odpověď a radu. Proto jezdí na dílny a soukromé hodiny, chtějí zapsat tabulaturu a zaranžovat vokály nebo si kupují výukové materiály…

Jednu přímočarou odpověď a radu mám. Je jednoslovná a dává univerzální odpověď na všechny výše zmíněné požadavky, a to bez ohledu na žánr (… to zní až zázračně). Pomohla mně a hlavně dobrým hudebníkům, které znám. Koneckonců je obsažena v názvu tohoto článku. Zní: „Poslouchejte“. Poslouchejte sebe, ale především ostatní. Jak hrají, zpívají, frázují, jak reagují na podněty a taky jak se baví o muzice. Ale hlavně – poslouchejte muziku. Takovou, kterou byste sami chtěli hrát.

Odpovědi na většinu otázek souvisejících s hudbou najdete na nahrávkách. Poslechem dobré hudby cizelujete svůj vkus a dokážete tak sami snadněji posoudit kvalitu vaší hry.

Celý článek o významu soustředěného poslechu pro muzikanty a seznam doporučených bluegrassových nahrávek najdete zde

Ondra Kozák, prosinec 2017

 

Související články:
Poznej a objevuj bluegrass – doporučuji k poslechu
Vychytávky pro muzikanty