Už před rokem jsem se rozhodl, že napíšu užitečný článek. A protože loni po našem festivalu „Country valník“ nebyl čas a pak jsem navíc marně vzpomínal o čem všem že by to mělo býti, vrátil jsem se k tomu až teď. Sice v začátcích psaní jsme s kapelou ještě chystali letošní ročník našeho festivalu, takže starostí bylo habaděj a času málo, ale alespoň jsem měl vše živé a snad jsem na nic nezapomněl. Nakonec z myšlenky na článek vznikl tento seriál, protože je toho tolik, že v jednom článku by se těžko někdo vyznal.

Tento seriál je jakýmsi návodem k uspořádání festivalu tak, jak jsme ho zaznamenali my, jakožto pořadatelé Country valníku z vlastních zkušeností. Pokusím se o co nejpodrobnější popis, protože si myslím, že je zbytečné, aby případní noví pořadatelé festivalů museli dělat stejné chyby, jako my, když jsme začínali. A pak že se know how draze kupuje 😉

Když jsme se loni rozhodli uspořádat festival, věděli jsme zhruba co nás čeká, protože už jsme se kolem pořádání rockových a country akcí motali. V průběhu příprav se ale vyskytly některé problémy, které jsou specifické pro každou konkrétní akci. O takových se tu více rozepisovat nemá význam, protože to mohou být i malichernosti typu: sousedům se nelíbí opilci pod okny nebo ten nepříjemný zvuk banja atd. 🙂

Prvním impulzem k uskutečnění festivalu pro nás byl fakt, že jsme jezdili hrát s kapelou po celé ČR a pořádně jsme nevěděli, jaký je zájem o country, bluegrassovou a folkovou muziku v našem úzkém regionu. Věděli jsme jen o country bálech, které u nás začali vymírat přibližně v roce 1998 a několika málo koncertech pořádaných městským úřadem.

V tuto chvíli, kdy je akce teprve ve fázi myšlenky je potřeba zodpovědět dvě základní otázky:

1. Jaký je náš hlavní cíl – o co nám jde?
naše odpověď: zjistit zájem o country muziku a příbuzné žánry v letních měsících v našem regionu – město 16000 obyvatel + přilehlé obce

2. Jak to udělat?
naše odpověď: pokud pozveme lidi na bluegrass, pravděpodobně drtivá většina potenciálních diváků nebude vědět o co jde, takže musíme uspořádat jednodenní country festival nevyhraněný na úzký žánr (folk, country, bluegrass a případně i další) odhadem pro 300 diváků, které pozveme především na Country valník. Pojem COUNTRY zná téměř každý a zahrnuje všechny „podžánry“, co potřebujeme.

Pro tyto účely jsme se rozhodli uskutečnit nultý (průzkumnický) ročník festivalu, kde jsme nevybírali vstupné a celkové náklady jsme minimalizovali. Nevybírali jsme vstupné především kvůli tomu, abysme maximálně odbourali všechny možné vlivy, které by se mohli nepříznivě projevit na návštěvnosti.

Pokud mám jasno v prvních dvou bodech, můžu se vrhnout na řešení dalších dvou podstatných otázek:

3.  Kde?
naše odpověď: asfaltové hřiště v okrajové části města, kterou považujeme za kolébku country a bluegrassové hudby v tomto regionu. Je tu rovná plocha, kam se vejde cca 500 lidí, kterou částečně stíní vysoké kaštany. V případě deště se tu nikdo nebude brodit bahnem, ale jinak je tu jen plac a elektrika – vše ostatní se sem musí dopravit. Při výběru pozemku není špatné vzít v úvahu oplocení a možnost parkování. U nás je nezanedbatelným plusem minimum sousedů, kterým by mohl vadit „hluk“ a Městský úřad tedy nemá problém s pozdní hodinou ukončení akce.

4. Kdy?
naše odpověď: termín, který se nekryje s jinými velkými akcemi v okolí a rozhodně ani s žádnými podobnými té naší – žádný další country festival v okolí 15-20 km plus minus 1 týden.

Odpovědi na tyto 4 otázky vám pravděpodobně zaberou dost času, tedy za střízliva určitě, takže pokračovat budeme v příštím dílu…


Související články
:
Jak udělat festival – 2. díl
Jak udělat festival – 3. díl
Jak udělat festival – 4. díl
Jak udělat festival – 5. díl