Před pár dny jsem slíbil, že podrobně popíši co, kdo, jak a proč „funguje“ BAČR (jinými slovy: rozkryji všechny „nečisté praktiky“ a „nefér hru“ tohoto mafiánského spolku a jejího Kmotra Němečka!).

Při prokousávání se tou hromadou příspěvků z několika diskuzí (většinou od stále stejných, a až na pár výjimek, anonymních osob) mě hned vedlo k tomu, že by pro samotný bluegrass udělali lépe, kdyby tuto svoji energii věnovali třeba na uspořádání nějakého pěkného koncertu nebo sepsání zajímavé reportáže nebo článku či případně se, pokud se jedná o muzikanta, naučili nějakou novou písničku nebo instrumentálku. Protože, vážení, jenom kecama se nic neudělá či nezmění…

Celkový výčet činností jsem už popisoval v několika rozhovorech (i na bgcz.net), snažil jsem se vždy na formulované otázky co nejjasněji a nejstručněji odpovídat. Jak vidět, nestačí to a je potřeba více rozvést jednotlivé úkony. Možná jsem taky předpokládal, že si pod jednou větou představíte několikaměsíční soustavnou práci, ale ne každý musí mít o daných tématech dostatečný přehled a zkušenosti.

Dovolím si kromě toho občas i nějakou vlastní úvahu nebo reakci na konkrétní dotaz resp. poznámku nějakého z vášnivých diskutérů z minulých týdnů na těchto stránkách.

Aktivity asociace (popisuji aktuální stav) se dají rozdělit do několika základních oblastí: pořádání festivalu Banjo Jamboree, s tím souvisí pořádání předkol, vydávání zpravodaje pro členy (Bluegrassové listy), organizování Ankety o nejlepší bg muzikanty, komunikace se zahraničím. O všech se následně podrobněji rozepíši.

Volání po sestavení jakéhosi nezatíženého vedení asociace z nějakých nemuzikantů, kteří snad ani nemají mezi blůgrasáky přátele, aby prý byli co nejobjektivnější, je čirý nesmysl. Zná někdo někoho takového na tom našem, přiznejme si, malém a modrou trávou zarostlém písečku? – Naopak, chce to hlavně schopné nadšence, kteří nebudou jen prndat a něco udělají! A je jedno, jestli to je muzikant nebo ne (ale právě většinou je)! Vždyť i tento web spustili a provozují aktivní muzikanti z čirého nadšenectví.

Taky jsem před léty kritizoval „asocku“, až mi Petr Brandejs řekl, abych tedy s něčím pomohl a něco udělal. A tak to už 3 roky dělám a myslím, že dobře a docela dost… však budete mít možnost to posoudit sami.

Asociace má sice několik set členů, ale o samotnou práci se dělí jen 4 členové předsednictva plus pár dalších jedinců (jen připomínám, že všechno dělají zadarmo a ve svém volném čase!). Nabízí se tedy otázka: je třeba mít nějakou Asociaci? V podstatě není – na to, aby pár lidí uspořádalo festival, předkola, vydávalo časopis, dělalo ankety atd.. to opravdu není zapotřebí. Ale tady jde hlavně o možnost nechat zapojit se do zájmové činnosti (protože bluegrass je zájmová činnost) i ostatní. A také je to vhodné kvůli vazbám na oficiální mezinárodní struktury a kontakt se zahraničím.

BANJO JAMBOREE

Báječný festival v super prostředí, kombinace letního kina, kde se hraje, a sousedícího koupaliště, pro návštěvníka festivalu v ceně vstupenky – co může být lepšího?! – Kdo byl na posledních ročnících, musel objektivně uznat, že úroveň každým rokem stoupá. A navíc máme to štěstí, že spolupracujeme s opravdu výborným zvukařem a tím je Robert Hüttl. (Docela by mě potěšilo, kdyby se konečně ozvali ti, pro které tato akce byla, tedy diváci a účinkující kapely a napsali svůj názor. Tedy pokud se sem podívají a nenechají se odradit lynčujícím anonymním davem.) Pořádání tohoto festivalu se stalo nejvýznamnější činností BAČR. Když před šesti lety přišel zakladatel BJ a majitel ochranné známky Honza Macák za předsednictvem a nabídl pořádání asociaci, byla to velká výzva, přece jen to je nejstarší akce tohoto typu v Evropě a zaslouží si „velmi dobrou péči“. Ale podařilo se to a přestěhování BJ z Kopidlna do Čáslavi velmi pomohlo. Pokud má někdo ze čtenářů zkušenosti s pořádáním dvoudenního mezinárodního festivalu, asi ví, co je potřeba zařídit (a může přeskočit následující odstavec). Komu to jasné není a zajímá ho to, ať pozorně čte (ostatně to může být návod, jak uspořádat vlastní podobnou akci).

Nesmírně důležitou věcí je dokonale vyřešit technické zázemí. Jakékoliv pochybení se projevuje tím, že i taková drobnost, jako je chybějící papír na záchodech nebo přetékající odpadkové koše a popelnice, znepříjemní návštěvníkovi festivalu i sebelepší program. Veškeré tyto věci ohledně zajištění popelnic, odvozu odpadků, ubytování pro účinkující (a že jich je!), zajištění osvětlení pódia, prostor pro parkování, úklid areálu (i průběžný) a spousta drobností jako je „blbé“ posekání trávy pro kempující diváky má na starosti Petr Gärtner , velmi spolehlivý a pracovitý chlapík. Kromě toho ještě organizuje předkolo BJ v Chomutově.

Významnou pomocí při organizaci festivalu je činnost „nováčka v týmu“ Honzy Hejčla. Opravdu velká posila. Tento člověk na posledním ročníku přišel, řekl, že by nám rád pomohl, protože se mu líbí, jak to děláme a prostě pomohl! Díky pracovitosti a osobním kontaktům nám pomohl lépe proniknout k představitelům města, sehnal významné sponzorské peníze, takže si letos můžeme dovolit zaplatit americké muzikanty! Dále proto, že je místní, je neustále v kontaktu s radními a osobně dohlíží na předběžné přípravy jako jsou tisk a výlep plakátů a směrovek a následný jejich úklid po festivalu. Co zmůže jeden schopný jedinec! Ale co by pak zvládlo deset takových?!

Těžkou pozici má dramaturg festivalu Pavel Brandejs . Jako aktivní muzikant má hodně přátel mezi kapelami a v okamžiku, kdy nějakého svého známého odmítne zařadit do programu, protože prostě program je už dávno sestavený a víc jek třicet skupin se na BJ nevejde, už to není „hodný Pája“, ale „zlý a ošklivý Pavel“, který je zaujatý a nestranný. Aby bylo jasno – většina muzikantů, které vidíte na pódiu, není členem BAČR, nikdo je k tomu nenutí a přesto vystupují! Samozřejmě, rozhoduje přece kvalita skupin.

Nicméně snaží se obsazovat program co nejzajímavěji a letos najdete všechny kapely z české bluegrassové špičky (kromě DT, ta je na tour v USA). Zastoupen je oldtime, různé formy tradičního a moderního bg, anglicky i česky (a slovensky) zpívající skupiny. Neodpustím si teď reakci na jistou či jistého Mařenku: Křesťan, Leicht, Kůs, Ruml, Němečková, Orlitová a další – tohle jsou ty kačerdonaldovské zpěvy? Mno, tomu říkám přehled…

Pavel mimoto festival moderuje a zajišťuje vytvoření plakátů, vstupenek a kromě toho pořádá předkolo ve Sloupnici.

Díky kontaktům Petra Brandejse se podařilo domluvit na páteční večer americkou skupinu Tennessee Gentleman. Petr zajišťuje pro asociaci kontakt s Evropou, potažmo se světem. Na BJ má na starosti část propagace v médiích (tisk, rádia) a také pořádá jedno z předkol v Novém Jičíně. A taky se Zdeňkem Rohem postaral o získání grantů od Ministerstva kultury ČR a Středočeského kraje.

Zdeněk Roh na sobotní program zařídil účinkování dalšího Američana, banjisty Rona Rigsbyho. Zdeněk byl ochoten věnovat banjo ze své dílny do veřejné dražby v Čáslavi a jeho výtěžek putoval do rozpočtu festivalu. Pro letošní rok dohodl opět další hudební nástroj k dražbě, tentokrát půjde o mandolínu Holoubek. Dále zajišťuje pódium, všechny „stánkaře“, „občerstvovače“, vystavovatele, bezpečnostní službu a je jednou z nejaktivnějších postav festivalu a kromě toho se stará o účetnictví Banjo Jamboree a celé asociace.

Velmi výrazně po celou dobu konání festu pomáhá i Marek Macák , ten si to také s pár svými kamarády v Čáslavi velmi spolehlivě odpracuje. Pokud jsem v tomto okamžiku na někoho zapomněl, omlouvám se…

Součástí doprovodného programu je i překonání loňského ustavujícího rekordu v počtu současně hrajících banjistů. Tohle zařídil Petr Brandejs a protože loni na festivalu nebyl osobně, všechno si vzal na svá bedra Martin Stehlík (mimochodem banjista z „mé“ kapely Drive), a na jedničku vše pohlídal se zástupcem agentury, která rekordy eviduje, navíc i odmoderoval, byla to velmi povedená taškařice s obrovským zájmem všech přítomných!

Dokonce přijeli reportéři z Mladé Fronty DNES a o rekordu a BJ se mnou dělali rozhovor do novin – i to je propagace bluegrassu. Proto letos do toho jdeme znovu, přijďte taky a pomozte rekord překonat!

Moje maličkost je do celého tohoto procesu zapojena následovně – koordinuji veškeré činnosti z pozice ředitele festivalu, který podepisuje smlouvy a zodpovídá za celkový průběh akce. V podstatě to znamená být k dispozici 24 hodin denně – tedy od převzetí klíčů letního kina v pátek ráno až po jejich odevzdání v neděli odpoledne s tím, že areál je naprosto uklizený a bez jakýchkoliv závad. Podílím se na propagaci festivalu (rádia, tisk), zajistil jsem hlavní cenu do tomboly (mikrofon plus propagační předměty od firmy Sennheiser), osobně jednám s radnicí a dalšími subjekty, jako jsou sponzoři, vedení koupaliště atd. Kromě toho zajišťuji výroby a rozesílání pěti čísel Bluegrassových listů, zpracovávám výsledky ankety, koordinuji předkola BJ. Vzhledem k tomu, že sídlo BAČR je na adrese mého bydliště, podstatnou část administrativních činnosti vykonávám ve svém bytě – eviduji členské příspěvky a část pokladny, veškerou korespondenci, faktury apod. Zaplaťpánbůh, že je mi při tom k ruce moje Veronika.

Všichni členové předsednictva jsou aktivní muzikanti a jejich kapely letos účinkují na čáslavském festivalu (to je téma, které některým diskutérům pomalu nedá spát). Účinkují proto, protože jsou prostě natolik kvalitní a něčím zajímavé, že na to zkrátka mají, svědčí o tom jejich úspěchy na domácí i mezinárodní scéně a četní fanoušci. To je hlavní a rozhodující důvod. Druhý, podpůrný důvod, je to, že jejich členové jsou ochotni v případě, že je to třeba, pomoci při organizaci. A pokud snad tyto kapely neznáte, udělejte si o nich obrázek sami, podívejte se na jejich stránky, zjistěte si, kde hrají, zajděte si na jejich koncert nebo poslechněte ukázky v mp3.

Něco o vztahu čáslavského BJ a Jamboree ve Strakonicích , ať se zase nešíří nějaké fámy – s dramaturgem Petrem Kuklíkem nejenže vycházíme přátelsky, dokonce si vzájemně pomáháme. Loni nám dokonce společně s Rosťou Čapkem zařídili nějaké sponzorské peníze, na druhou stranu on má – i díky mé spolupráci s Druhou trávou – na svém festivalu výborné hosty – např. loni to byl Peter Rowan, letos zase britský „Béla Fleck“ Leon Hunt, který vystupuje s Davidem Grierem – tohle je třeba velká zásluha (mimochodem člena asociace) Luboše Maliny (…jsi schopna, neštastná Lamo, říct Lubošovi do očí(!) to o tom sklepě a kompotech?!). Jenže ve Strakonicích je situace jiná než v Čáslavi, město (Strakonice) tamější festival podporuje nejen finančně, ono ho vlastně pořádá a dodává i administrativní a organizační zázemí.

PŘEDKOLA BJ

Proč pořádá asociace předkola? Vždyť před tím, než BJ převzala BAČR, se nic takového nedělo? – Hlavní důvod je přece úplně jasný: Dát šanci a prostor novým kapelám, aby se mohly zúčastnit velkého festivalu. Vždyť se to tady pořád opakuje, ať jim BA nějak pomůže. No a není snad tohle dobrý příklad pomoci? To, že se každý rok hlásí docela hodně kapel (letos dvacet přihlášených, jsou ročníky i o 30 soutěžících), je pro nás znamením, že to má smysl. Celou sérii předkol musí někdo uspořádat a zaplatit (žádné startovné se zde nikdy nevybíralo, vše dotuje asociace z rozpočtu BJ). O předkola jako celek se starám já – od vyhlášení, příjem přihlášek, komunikaci s jednotlivými kapelníky a zařazení do příslušného místa, aby jej měli relativně co nejblíže a přitom se všichni nesešli v jednom přeplněném předkole. Až je tohle jasné, jednotlivé skupiny si pak „rozeberou“ pořadatelé předkol. Letos to je Petr Brandejs (Nový Jičín), Petr Gärtner (Chomutov) a Pavel Brandejs (Sloupnice), musí sestavit porotu a připravit divácké hlasování, zařídit propagaci, prostory, ozvučení, atd..

Na vítěze čekají příjemné ceny, za nejlepší považuji účast na festivalu EWOB v holandském Vorthuisenu. Předloni bylo mezi cenami i zvýhodněné nahrávání ve studiu, čehož tehdy využili karvinští Křeni. Letos jsem navrhl i Juppovi, aby vítěze pozval na Zahradu v Náměšti nad Oslavou, uvidíme, jak to dopadne. Přihlásit se do předkol může úplně každý a postupová pravidla jsou zcela jasná a naprosto průhledná (podrobně popsaná v Bluegrassových listech a na webu).

ANKETA

Ach ta anketa! Nejúžasnější na ní je, že všichni čekají na výsledky a sledují, jak to dopadlo! A pak ti ješitní, kteří se v ní neumístí, okamžitě křičí, jak je směšná. – Podívejte se na loňské výsledky a zkuste je zpochybnit! Každé jméno je objektivně obhájitelné. Možná se lidí neúčastní mnoho, což mě někdy také zaráží, nicméně se pořád jedná o výsledek rozhodování 60 lidí (loňský rok), co se o bluegrass zajímá (třeba i takových, jací jsou čtenáři tohoto webu).

A navíc – „Kapela hvězd“, sestavená z vítězů v jednotlivých nástrojových kategoriích je velmi očekávanou atrakcí v programu BJ!

Ankety – stejně jako jakékoliv jiné žebříčky v různých oborech – jsou pro ostatní veřejnost něčím zajímavým, určitým srovnávacím měřítkem… Opět to svým způsobem pomáhá propagovat bluegrass! Už jsem mnohokrát navrhoval všem nespokojencům, aby našli a navrhli nějaký lepší model. Tento stávající systém je funkční, naprosto férový a bez možnosti podvodu, protože totožnost hlasujícího je jasná jeho členstvím v asociaci!!! Zpracování všech došlých platných hlasovacích lístků, sepsání celkových výsledků pro následné uveřejnění v BL a následné kontaktování vítězů a zorganizování jejich společného vystoupení na BJ mám na starosti také já.

Ale přátelé, je to jen anketa a není důvod kvůli ní někomu hrubě spílat…

BLUEGRASSOVÉ LISTY

Členský zpravodaj, ve kterém najdete velkou část informací, které teď popisuji. Není to žádný barevný časopis na křídě, ale svou hodnotu má. Kromě základního členského servisu, recenzí apod. stojí za přečtení třeba články Lilky Pavlak , rozhodně musím vyzdvihnout její reportáže největších bg festivalů přímo z USA nebo koncertů amerických kapel ve Švýcarsku.

Věřte mi, že jsem mnohokrát vyzýval (a nejen já) další šikovné „psavce“, třeba Milana J. Kalinicse, ale jak jsem zjistil z nějakého jeho diskusního příspěvku, nechce se na změnách podílet. Hm. A to je přesně ono, kdekdo zná recept, ale málokdo něco udělá… Listy připravuje Ivo Drbohlav , pak mi je posílá k dokončení, já je „dorazím“, zkontroluji, odešlu do tiskárny, udělám korekturu. Po vytištění je přivezu z tiskárny, nabalím do obálek a odvezu na poštu. Tento proces se opakuje pětkrát ročně. I s tímto mi naštěstí pomáhá moje drahá žena… Pro zájemce existují listy i v elektronické podobě, ale většina členů jej požaduje na papíru. Bluegrassové listy jsou financovány z členských příspěvků. Ten je, jak asi víte, 200,- Kč (a zdůrazňuji pouhých!) a téměř celý padne na výrobu a rozeslání listů. Další drobné výhody členství jsou už mockrát zmíněné, jako slevy ve vybraných obchodech, na vstupném BJ, možnost hlasovat… není to sice bůhvíco, ale co byste chtěli za dvě stovky? Nesmím zapomenout také na Tomáše Ludvíčka , spravuje databázi členů a připravuje podklady pro rozsev BL a vše co souvisí se základní údržbou stránek coby webmastera.

WWW

Uznávám, že stránky asociace nejsou žádnou bombou, není totiž, kdo by se o něj aktivně staral. Nicméně jsou aktualizované a slouží jako základní rozcestník. Některé informace bude potřeba doplnit a další zvýraznit. Na úpravách se ale už pomalu pracuje a pokud by měl někdo zájem se zapojit, je velmi vítán. Před nějakým časem (ještě před vznikem tohoto webu) jsme se pokusili o vznik diskusního prostoru a chatu, který se okamžitě velmi bouřlivě rozběhl, ale pak jsme ho museli ukončit, protože velké množství hloupých nadávek (na co asi?) blokovalo ty solidní příspěvky, ke kterým bylo fórum určeno… No – nakonec je to teď jedno, existuje třeba tohle místo a já ho rád doporučuji každému, kdo se o podobnou věc zajímá.

MEZINÁRODNÍ AKTIVITY

Nejsou nějak extra široké, ale něco málo se děje, Petr Brandejs jako člen Evropské bluegrassové asociace se snaží o českém bluegrassu mluvit a psát před evropskou bg komunitou. Také například zařídil, aby si vítězná kapela z předkol zahrála v Holandsku. A pokud se mi nějaký cizinec ozve, abych mu sdělil, kde se co děje u nás, poskytnu mu příslušnou informaci.

ČINNOST MIMO ASOCIACI

Lidé z předsednictva mají mimo rámec asociace i další aktivity související s bluegrassem, pořádají různé koncerty a festivaly, staví hudební nástroje, pořádají bg dílny nebo na nich učí. Nebo se snaží prosazovat i jiné bluegrassové kapely na další akce. Takže pokud se tady chce nějaký šťoural do někoho navážet, tak si opravdu nevybral dobře.

Pár zajímavostí: doneslo se k vám, že jsem letos vyjednával do letošního programu Banjo Jamboree i John Cowan Band? A vypadalo to velmi slibně, dokonce jsem přímo na tohle měl zařízené profinancování. Bohužel z důvodu vydání nové desky JCB a následného koncertování po Státech se to muselo odložit, ale možná už příští rok by to mohlo být reálné!

Víte třeba, že se Zdeňkem Rohem jsme se vážně zajímali o uspořádání koncertu Alison Krauss a Union Station v rámci jejich evropského turné? Sázeli jsme trochu na Zdeňkovy osobní kontakty s Ronem Blockem. To bylo ale zatím velké sousto, jejich honorář – aspoň zatím – je pro našince nezvládnutelný, ale není všem dnům konec…

Tak teď přemýšlejte! Opravdu jsme tak nečinní? Jaké máme z toho výhody? Čím jsme vlastně zkorumpovaní? Jak jsme se zprofanovali? Veškerá hospodářská činnost je naprosto čistá a přehledná, Zdeněk Roh je připravený kterémukoliv členovi ukázat účetnictví, vše je řádně zdokumentované.

Jedinou naší výhodou je to, že se můžeme těšit z naší práce, a že těch pár věcí, které děláme, jiným lidem dělají radost. A UVÍTÁME KAŽDÉHO, KDO NÁM S TÍM POMŮŽE!

Nemám co skrývat ani za co se stydět, koho zajímají moje další aktivity, ať se podívá na mé agenturní stránky nebo stránky mé kapely Drive .

Jsem připravený si vše, co jsem popisoval, obhájit a velmi rád odpovím dotazy. A navrhuji – zkuste vystoupit z anonymity a mluvit co nejkonkrétněji, ať se někam pohneme.

Takže přátelé: Pište předsedovi!
(Technická poznámka – nejsem na netu online stále, tak bude možná někdy odpověď chvíli trvat.)

David Němeček