Někdy se povede v soukromých sbírkách a archivech objevit opravdové skvosty. Tentokrát se to podařilo Veronice a Davidovi Němečkovým v Brně, když našli doma při procházení svého videoarchivu absolventský film Bluegrassová dílna – Velké Němčice, 13. 8. – 19. 8. 1995, který vznikl ve Škole videotvorby Impuls v Hradci Králové a ve studiu Video Kunc v Havlíčkově Brodě. Za kamerou tehdy stáli Ing. Vladimír Kunc a Věra Motlová, režisérkou a scenáristkou byla Věra Motlová.

Film jako dokument je pozoruhodný vlastně až dnes. Někteří z tehdejších posluchačů patří k uznávaným muzikantům, mimo jiné jsou tam mladý pan Pepa Malina nebo Dalibor Cidlinský, Jr. (tehdy vlastně ještě dítě) a k vidění jsou i další bluegrassové hudební ikony, ať už mezi tehdejšími lektory či žáky, jako například Svaťa Kotas, Martin Krajíček, Martin Stehlík, Petr Brandejs a mnoho dalších… všichni mladší o patnáct roků. Také se tam, jak předpokládám, s úsměvem pozná i řada současných čtenářů bgcz.net. Budeme rádi, když nám o tom napíšete v komentářích pod tímto příspěvkem.

Jen pro úplnost dodávám, že letní bluegrassová dílna v režii PhDr. Heleny Bretfeldové má letitou tradici, letos proběhl už její 20. ročník. Prvních osm ročníků se konalo ve Velkých Němčicích (kde byl zrealizován i zmiňovaný film), později se přestěhovala o několik kilometrů dále do Hustopečí u Brna, kde je pro posluchače i vyučující na zdejší základní škole k dispozici lepší zázemí, učebny, školní jídelna, kurty na basket, volejbal a tenis, funkční bufet pro večerní sessiony a protože se koná v létě, předností je i nedaleký aquapark, který bývá otevřený do pozdních večerních hodin a je solidně vybaven vodními atrakcemi, bazénem a několika bary.

Na přihlášky na příští 21. ročník je ještě brzo. Stačí počkat do května a my vás o další dílně budeme na tomto portálu včas informovat. Ale na film se stopáží necelých deseti minut si můžete udělat čas už teď. Díky laskavosti a aktivitě manželů Němečkových je ke shlédnutí na you-tube u Veroniky Němečkové (http://www.youtube.com/user/VN1709) a na jejím profilu najdete řadu dalších zajímavých videí (jako například Roberta Křesťana a Druhou trávu, Tonyho Trischku, Charlieho McCoye, Katku Garcíu, skupiny Teagrass a Drive a další). Přímý odkaz na film, který je předmětem tohoto článku, pak bez hledání najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=FboNLs90Z50

Přeji vám příjemné nostalgické pokoukání…

Zdroj: Veronika Němečková, David Němeček