Vážení čtenáři, slovenská cestovní agentura Resotravel Agency, specializující se na asistovanou turistiku do USA, do destinací, které jsou atraktivní jak z hlediska geografického, tak hudebního, připravila na letošní rok pro slovenské a české bluegrassové fanoušky a muzikanty opět dva atraktivní zájezdy…

ZÁJEZD PRVNÍ: Nashville, Tennessee, Kentucky a IBMA Tour … dotkněte se svých hvězd

Nashville, hlavní město státu Tennessee, je známé také jako Mekka Country Music. Je to město, které určitě nezklame žádného fanouška tohoto hudebního žánru. Leží na řece Cumberland a svými atrakcemi jako Ryman Auditorium, Music Row a Grand Ole Opry dýchá atmosférou hudebního průmyslu a zábavy. Každoročně je dějištěm největšího bluegrassového festivalu International World Of Bluegrass (IBMA), kde se scházejí hudebníci, promotéři, výrobci nástrojů a fanoušci z celého světa. Součástí tohoto zájezdu je také výlet do rodiště Billa Monroea v Rosine a Medinárodního bluegrassového muzea v Owensboru ve státě Kentucky.

Program (převzato z www.resotravel.sk):

1. den: odlet z Evropy, přílet do Nashvillu, ubytování a odpočinek.

2. den: dopoledne se projdeme po Broadwayi, hlavní třídě Nashvillu s množstvím obchodů a barů, dále navštívíme starobylé Ryman Auditorium (Grand Ole Opry) považované za kolébku country a bluegrassové hudby. V odpoledních hodinách přejdeme do Country Music Hall Of Fame s muzeem, kde se nachází množství exponátů souvisejících s tímto žánrem, historické RCA studio a další atrakce.

3. den: ráno se přepravíme do městečka Owensboro v Kentucky. Projdeme se po nábřeží řeky Ohio a navštívíme Mezinárodní bluegrassové muzeum. V interaktivní prohlídce se seznámíme s historií a exponáty tohoto unikátního hudebního stylu od prvopočátků až po současnost. Po krátkém přejezdu nás čeká z hudebně – historického hlediska nejintenzivnější zážitek našeho zájezdu, návštěva rodného domu zakladatele bluegrassové hudby Billa Monroea na Jerusalem Ridge v Rosine, (Kentucky) který nenechá chladným žádného fanouška této hudby. Vzdáme hold na místě posledního odpočinku rodiny Monroeových, projdeme se dědinkou Rosine, která nás zajisté osloví svou atmosférou a přesuneme se nazpět do Nashvillu.

4.den: dopoledne navštívíme Gibson Showcase v Opry Mills, obchod spojený s dílnou a výrobnou, kde můžeme na vlastní oči pozorovat vznik těchto světoznámých hudebních nástrojů. V přilehlém nákupním komplexu využijeme příležitost a vykonáme individuální nákupy. Po nich se přesuneme do nedalekého Ernest Tubb Record Shopu, obchodu s nahrávkami, kde se nachází známy cestovní autobus této country hvězdy, Silver Eagle z roku 1964, do kterého se samozřejmě také podíváme.

5.den: dopoledne podle zájmu navštívíme obchod s hudebninami, známý Guitar Shop, případně oblíbené nashvillské obchody se zlevněnými hudebními nosiči. Večer nás čeká účast na vrcholné akci bluegrassové hudby: udělování prestižních cen Mezinárodní bluegrassové asociace “Award Show” – jakási bluegrassová obdoba cen Grammy, pořádaná v souvislosti s IBMA World Of Bluegrass 2012.

6. a 7. den: hudební zážitek “par excellence”: Festival FanFest na World of Bluegrass 2012, kde můžeme na vlastní oči vidět vystupovat v celodenním programu největší hvězdy současného bluegrassu, workshopy, prodejní výstavu výrobců nástrojů, skupin a firem souvisejících se současným bluegrassovým průmyslem.

8. den: dopoledne FanFest a odpoledne odlet z Nashvillu zpět do Evropy.

Termín zájezdu: 23. 9. – 30. 9. 2012

Cena zájezdu 1.900 € (zatím se jedná o orientační cenu, která bude upřesněna co nejdříve)
V ceně je zahrnuto: cena letenky, celková doprava na zájezdu klimatizovaným mikrobusem, ubytování v motelech, služby slovenského průvodce, vstupné do muzeí, na atrakce a na IBMA
Cena nezahrnuje: cestovní pojištění, vstupní formality do USA, stravu a spropitné, vstupy na akce nezahrnuté v programu

ZÁJEZD DRUHÝ: San Francisco, Yosemity a Hardly Strictly Bluegrass … poznejte slunnou Kalifornii

San Francisco je velmi originální město, dokonce i na americké poměry. Je známé svou přátelskou atmosférou a srdečnými vztahy mezi lidmi. Není náhodou, že v 60. letech minulého století právě tady vzniklo hnutí hippies. Město se rozprostírá na pahorcích a výšinách kolem stejnojmenné zátoky, což mu dodává osobitý charakter. Kromě svých nejznámějších atrakcí, jako je Golden Gate Bridge, ostrov Alcatraz, China town a Cable cars, je každoročním dějištěm výjimečného open air festivalu Hardly Strictly Bluegrass, na kterém vystupují největší hvězdy amerického bluegrassu, folku a country hudby. Součástí zájezdu je i jednodenní výlet do jednoho z nejpůsobivějších amerických národních parků – Yosemity National Park…

Program (převzato z www.resotravel.sk):

1. den: odlet z Evropy, přílet do San Francisca, ubytování a odpočinek.

2. den: prohlídku krás tohoto města začneme pod mostem Golden Gate Bridge, jeho nejvýraznější dominantou, který nás uchvátí svou architektonickou vynalézavostí a monumentálností. Navštívíme pod ním ležící, působivou vojenskou pevnost Fort Point, která měla bránit vstup do zálivu a chránit lodě naložené zlatem v době kalifornské zlaté horečky (1849). Po chodnících přes lesopark si prohlídneme celou okolní oblast Presidio, která je nejstarší osídlenou částí města, všude můžeme narazit na zbytky její vojenské minulosti, včetně pěkně zachovalých kasáren, dělostřeleckých postavení a děl. Z této oblasti se po Golden Gate Bridge přesuneme na opačnou stranu zálivu do Marin Headleands. Tato divoká, větry bičovaná oblast, v minulosti využívaná jako vojenská základna, je dnes součástí Golden Gate Recreation Area. Na turistickém okruhu, který zde absolvujeme, se seznámíme s charakterem této oblasti a pokocháme se strhujícími pohledy na San Francisco a úchvatným panoramatem Tichého oceánu.

3. den: zahájíme prohlídkou centra San Francisca se starými cihlovými budovami, které se krčí ve stínu moderních mrakodrapů, prohlédneme si zajímavé budovy, obchody a kulturně historické památky. Nákupů chtiví účastníci zájezdu tady mohou zahájit svoji misi. Dále budeme objevovat zákoutí a vůně China Townu, projedeme se legendárními historickými tramvajemi Cable Cars a seznámíme se s dalšími pozoruhodnostmi, této části města.

Odpoledne se autem přesuneme na opačnou stranu Bay Area do Berkley, známé studentské oblasti, kde se idealizmus a elegance mísí v jedinečné harmonii. Můžeme navštívit množství obchůdků a stánků, které mají stále atmosféru hnutí hippies. Pro fajnšmekry je tu velký obchod s použitými CD a DVD Amoeba, kde si každý milovník hudby přijde na své.

4. den: se lodí přeplavíme na ostrov Alcatraz, bývalou vojenskou pevnost, strážící zátoku, která se později přeměnila na jednu z nejobávanějších federálních věznic. Prohlídka v nás určitě zanechá neutuchající zážitek a budeme se moci vcítit do pocitů, které zažívali i její nejznámější vězni Al Capone a Machine Gun Kelly. Po prohlídce Alcatrazu zůstaneme v přístavu na Fisherman’s Wharf, kde kromě ochutnávky plodů moře můžeme navštívit mnoho malých obchůdků a muzeí, kterými je proslavený. Jeho další atrakcí jsou mroži, kteří každoročně obývají pontony v přístavu. Odtud se klikatými uličkami dostaneme až k Telegraph Hill a pokocháme se nádherným výhledem z rozhledny na celé město a přilehlé oblasti. Jižně odtud leží North Beach, kam se následně přepravíme. V této rušné části města je množství kaváren, lahůdkářství a pekáren. Inspiraci zde hledali i spisovatelé tzv. beatnické generace, například Jack Kerouac. Nakonec projdeme nejklikatější uličku na světě Lombard Street, která je známá i z mnohých filmů.

5. den: úchvatnou přírodu Kalifornie si budeme moci vychutnat na celodenním výletu do Yosemite National Parku – perly amerických národních parků, vzdáleného od San Francisca asi čtyři hodiny jízdy autem. Vstoupíme do překrásného Yosemite Valley s úžasnými monolity El Captain a Half Dome, horskými loukami a strhujícími vodopády. Uvidíme i monumentální sekvoje, několik tisíc roků staré stromy, které se nacházejí jen v Kalifornii a Oregonu.

6. 7. 8. den: ráno projdeme přes Haight Ashbury, čtvrť, kde vzniklo v 60-tých letech hnutí hippies, do Golden Gate Parku, který poskytuje neuvěřitelné množství aktivit různého druhu a nabízí oázu zeleně a pohody. Navštívíme Kalifornskou akademii věd, kde se spojuje novátorská zelená architektura s muzei a výstavními síněmi. Odpoledne se začne v parku obrovský open air festival Hardly Strictly Bluegrass, kde na šesti pódiích každoročně vystupuje více než 60 největších hvězd, jako už název festivalu napovídá, nejen americké bluegrassové a folkové scény, ale i dalších. Festival je cílem a vrcholem našeho zájezdu a strávíme zde ještě další dva dny.

V minulých ročnících se tady představily hvězdy jako Ricky Skaggs, Dolly Parton, Joan Baez, David Grisman, Tim O’Brien, Doc Watson, Jerry Douglas Band, Peter Rowan a Tony Rice, Emmylou Harris, Rhonda Vincent, Ralph Stanley a mnoho, mnoho dalších.

9.den: ráno odlet ze San Francisca zpět do Evropy.

Termín zájezdu: 30. 9. – 8. 10. 2012

Cena zájezdu 1.900 € (zatím se jedná o orientační cenu, která bude upřesněna co nejdříve)
V ceně je zahrnuto: cena letenky, celková doprava na zájezdu klimatizovaným mikrobusem, ubytování v motelech, služby slovenského průvodce, vstupné do muzeí, na atrakce a na IBMA
Cena nezahrnuje: cestovní pojištění, vstupní formality do USA, stravu a spropitné, vstupy na akce nezahrnuté v programu

O cestovní agentuře Resotravel jsem zde na BGCZ.net psal podrobněji v souvislosti s plánovanými loňskými zájezdy v květnu 2011. Pokud jste článek zaznamenali, pak asi už hlavní informace znáte, a víte, že agentura je šitá na míru muzikantům a hudebním fanouškům z Česka a Slovenska a její průvodci jsou znalí amerického prostředí, což s sebou přináší nejednu výhodu jak pro vlastní hladký průběh zájezdů, tak v případě jakýchkoli případných problémů. V případě, že se o této slovenské cestovní agentuře dozvídáte až nyní, doporučuji vám přečíst si i článek minulý, na nějž najdete dole odkaz.

Rozhodně bude také pro všechny vážné zájemce o cestování nezbytné, aby zavítali přímo na webovou prezentaci Resotravel Agency www.resotravel.sk (nejsnáze se tam dostanou přes reklamní banner v pravém horním rohu hlavní stránky portálu BGCZ.net). Najdete zde postupně aktualizované informace, jako např. termíny uzávěrek závazných přihlášek na oba zájezdy, upřesněnou cenu, kontaktní informace a také řadu fotografií z míst, která s agenturou můžete navštívit letos i vy… Pokud se k tomu rozhodnete, přeji vám všem šťastnou cestu a co nejhezčí zážitky!

Milan J. Kalinics, Brno, únor 2012

Zdroj: Henrich Novák