Asistovaná turistika není až tak něčím zcela novým. V Česku i na Slovensku existuje řada cestovních kanceláří a agentur specializovaných na extrémní turistiku po celém světě, na organizování expedic či výletů za sportovními akcemi všech druhů… Žádná z nich však nemá ve svém erbu jako nosný program cestování za obdivuhodnostmi úžasné americké přírody a kultury spojené s návštěvou hudebních festivalů a míst, jež mají pro fanoušky „naší“ muziky historický význam. Resotravel Agency je tedy v tomto ohledu u nás něčím zcela novým. A protože duchovním otcem projektu je vynikající slovenský muzikant Henrich Novák, hráč na Dobro respektive rezofonickou kytaru (odtud tedy celkem logicky pramení název agentury), a na realizaci se podílí i neméně významný banjista a luthier Zdeněk „Rohlík“ Roh, sešel jsem se s nimi, abych se pro vás dozvěděl trochu víc…

O cestovní agentuře Resotravel se zde na BGCZ.net objevila první krátká informace v polovině letošního února. Pokud jste ji zaznamenali, pak asi už víte, že je šitá na míru muzikantům a hudebním fanouškům z Česka a Slovenska, kteří v doprovodu zkušených průvodců (znalých amerického prostředí) chtějí navštívit Spojené státy americké, shlédnout významná historická místa, národní parky, zúčastnit se některého z bohaté nabídky nejen bluegrassových festivalů, nasát do sebe atmosféru země, kde má tradice hudby Country & Western svoje kořeny.

Pro letošní, tak trochu „startovní“ rok byly naplánovány dva tématické zájezdy, každý z nich do jiné oblasti Spojených států. Oba začínají odletem z Evropy 25. září 2011, nicméně deadline těchto podzimních zájezdů je kvůli ceně a dostupnosti letenek v polovině června. Ideální počet cestujících na každý z obou zájezdů je mezi šesti až jedenácti lidmi. To s sebou přináší výhodu rodinné atmosféry a větší mobilitu v prostředí, ve kterém se budou účastníci pohybovat.

První z obou je naplánován do Kalifornie s návštěvou San Francisca, národního parku Yosemity (včetně úžasného Sekvojového háje) a festivalu Hardly Strictly Bluegrass. Cena tohoto zájezdu, který končí návratem na starý kontinent 3. října 2011, je 1 600,- € (z toho 900,- € připadá na letenku). Na stránkách agentury se jako upoutávka na tento zájezd píše:

San Francisco je velmi originální město, dokonce i na americké poměry. Je známé svou přátelskou atmosférou a srdečnými vztahy mezi lidmi. Není náhodou, že v 60. letech minulého století právě tady vzniklo hnutí hippies. Město se rozprostírá na pahorcích a výšinách kolem stejnojmenné zátoky, což mu dodává osobitý charakter. Kromě svých nejznámějších atrakcí, jako je Golden Gate Bridge, ostrov Alcatraz, China town a Cable cars, je každoročním dějištěm výjimečného open air festivalu Hardly Strictly Bluegrass, na kterém vystupují největší hvězdy amerického bluegrassu, folku a country hudby. Součástí zájezdu je i jednodenní výlet do jednoho z nejpůsobivějších amerických národních parků – Yosemity National Park…

Druhý zájezd je s návratem do Evropy 2. října 2011 o den kratší. Jeho absolventi navštíví město Nashville v Tennessee, rodiště Billa Monroea v Rosine v Kentucky, Mezinárodní bluegrassové muzeum v Owensboro a zúčastní se každoročního festivalu International World Of Bluegrass (pořádaného IBMA). Cena je 1 700,- € (z toho opět 900,- € je cena letenky tam a zpět). A znovu si pro bližší představu vypůjčím upoutávku ze stránek agentury:

Nashville, hlavní město státu Tennessee založené v roce 1779, je známé především jako Mekka Country hudby a určitě nezklame žádného fanouška tohoto hudebního žánru. Leží na řece Cumberland a svými atrakcemi, jako Ryman Auditorium, Music Row a Grand Ole Opry dýchá atmosférou hudebního průmyslu a zábavy. Každoročně je dějištěm největšího bluegrassového festivalu International World Of Bluegrass (IBMA), kde se scházejí hudebníci, promotéři, výrobci nástrojů a fanoušci z celého světa. Součástí zájezdu je i výlet do rodiště Billa Monroea v Rosine a Mezinárodního Bluegrassového Muzea v Owensboro ve státe Kentucky…

Podrobný itinerář obou letošních zájezdů, ale i další podrobnosti najdete na stránkách agentury www.resotravel.sk, kontaktovat můžete přímo Henricha na adrese resotravel@gmail.com nebo mobilem na čísle +421 904 270 226. Pokud jste se již chystali nebo chystáte cestovat za hudbou, městy i přírodou Spojených států, mohu vám agenturu Resotravel doporučit.

Vzhledem k tomu, že ani jeden z obou plánovaných zájezdů není zatím zcela obsazený, případní zájemci o nevšední podzimní výlet do USA se mohou stále ještě přihlásit. Jak jsem ale uvedl, nejpozději do poloviny června. Ceny zájezdů jsou pro letošek postaveny jako zaváděcí, tedy relativně mírné, vezmete-li v úvahu, že zahrnují cenu letenky tam a zpět, celkovou dopravu na zájezdu klimatizovaným mikrobusem, ubytování v motelech, služby průvodce, vstupné do muzeí, na atrakce a na IBMA. Na druhou stranu, protože se jedná o USA, a tam je to vždy s cestováním poněkud složitější, cena nezahrnuje vstupní formality do Spojených států, které si musí každý vybavit individuálně, ale ani stravu a spropitné a vstupy na akce nezahrnuté v programu. Také pojištění si musí každý zájemce o účast vyřídit a zaplatit sám.

Při setkání s Henrichem a Zdeňkem jsme hovořili také o plánech agentury Resotravel na další roky. Henrich, který má jako muzikant Ameriku projetou křížem krážem, plánuje počet zájezdů postupně zvyšovat, samozřejmě s ohledem na aktuální zájem veřejnosti. V příštím roce by mohl jeden z okruhů směřovat do Colorada, a to především proto, že se zde koná každoročně v červnu asi nejznámější Telluride Bluegrass Festival… Některé z příštích zájezdů chce spojit s návštěvou indiánských rezervací a dalších ne vždy zcela obvyklých, ale každopádně ve všech směrech atraktivních míst, kterých je v USA nespočetně. Ale o tom si přečtete, až se plány začnou postupně měnit v realitu.

Portál BGCZ.net bude i nadále o akcích agentury Resotravel informovat a součástí schůzky byla i dohoda o tom, že účastníci zájezdů s touto agenturou napíší pro čtenáře našeho webu reportáž o svých zážitcích z cest.  Takže se máme, doufejme, na co těšit…

Milan J. Kalinics, Brno, květen 2011