aneb stáhněte si spoustu inspirace z Woodsongs

Mým dárkem je vlastně jenom doporučení archivu nahrávek všem, kteří to ještě nenašli. Jde o rozhlasové pořady, které se vysílají několik let každé pondělí a jejich záznamy jsou na netu k dispozici nejen jako audio ale většinou i jako video (!!!). Nemusím asi říkat nic víc než: otevřete si následující adresu a koukněte na seznam jmen interpretů za poslední cca 3 roky. Adresa je http://www.woodsongs.com/showlist.asp . Pak u jména nebo kapely kliknout a už koukáte nebo posloucháte!

Kdo vydrží neskočit rovnou na první nahrávku a má chuť ještě chvilku číst:

Ten pořad se jmenuje Woodsongs Old Time Radio Hour a proklamované zaměření je „roots music“, tedy hudba vycházející z lidových kořenů. Což je v americe vše od blues, folku, gospelu a nechybí bluegrass od tradičního po moderní větve. Vysílá se z divadla, kde se současně hraje pro publikum. Hostitel a průvodce pořadem Michael Johnathon je milý, pohotový a vtipný chlapík. Jako folkový a country muzikant si na začátku pořadu sám střihne jednu nebo dvě skladby a pak už jde na věc host. Pokud jsou dva hosté, v průběhu se střídají. Na uvedených stránkách se také najde kdo bude hostem v pořadu následující pondělí večer, to se pak dá sledovat v přímém přenosu webcast (v hluboké noci našeho času), nebo počkat a stáhnout v úterý nebo ve středu, až nastříhané video, natáčené několika kamerami, umístí do archivu.

Potřebujete rozumně rychlé připojení, brzo začnete potřebovat místo na disku, když se rozhodnete si stažené pořady uchovat. Nakonec bude třeba i dost času prohlédnout všechno, co za to může stát. Archiv je opravdu bohatý a každý tam najde nějaké interprety podle svého gusta a často i někoho moc dobrého, co jste dosud neznali nebo nikdy obrazem neviděli. Asi bude lepší to nechat až na dlouhé zimní večery přes svátky nebo víkendy, to nebude vadit že se od stažených videí nebudete moct odtrhnout dlouho do noci. V zásadě se vybraný pořad dá na kliknutí rovnou sledovat s připojením rychlejším než cca 700 kbps. Pokud máte mediální soubory asociované na Windows Media Player, po kliknutí na ikonu nahrávky v příslušném řádku to hned začne hrát. Přitom si taky můžete udělat jasno, jestli se rozhodnete jej nechat dotáhnout a uložit celý nebo stačila ukázka… Při pomalejším připojení bude asi lepší si pořad napřed stáhnout* a podívat se pak, stažený pořad se navíc dá přetáčet – hodí se to když běží „rozhlasové“ bloky jako zprávy, znělky nebo reklamy a chcete takovou pasáž přeskočit.

* Pro úplné lamy postup pro stáhnutí: na řádku s pořadem vybraného umělce kliknete pravou klapkou myši na některou z ikon (audio, kvalitnější audio, video nebo v poslední době přidanou možnost mp3), vyberete „Uložit cíl jako…“, zadáte adresu v počítači kam se soubor má uložit a pod jakým jménem a odkud se pak bude přehrávat, pak „Uložit“. A zatímco se to stáhne máte čas si zahrát nebo zazpívat něco sami vlastními silami.

Rozhlasový pořad je normálně hodinový, stopáž videozáznamu je 90 minut. Co v rádiu není, ale vy to můžete přesto vidět, je nejen to jak moderátor Michael Johnathon natočí reklamní spot s přítomnými muzikanty, ale hlavně ještě několik přídavků, které interpreti zahrají publiku v sále. Soubor videa obnáší v průměru takových 160 MB, uvidíte při prvním pokusu, za jak dlouho se Vám to při Vaší rychlosti připojení stáhne. Samozřejmě audio verze jsou menší a rychleji se stáhnou. Zvuk je výtečný, obraz kvůli komprimaci spíš informativní, ale při menším obrázku se na to dá dívat v pohodě.

Tady je pár mých tipů podle oblasti Vašeho zájmu (čísla představují číslo pořadu v archivu):

Klasický bluegrass:

293 – J.D. Crowe, 198 – Ralph Stanley, 263 – Larry Sparks, 273 – Del Mc Coury, 134 – Doyle Lawson & Quicksilver

Moderní BG:

174 a taky 303 – Rhonda Vincent, 275 – Blue Highway (ještě 181 jen audio), 361 – Chapmans (ještě 216 / jen audio ) , 342 – Grascals, 378 – Wildfire, 217 – Red Wine / jen audio, 149 – Valerie Smith & Liberty Pike (taky 266 / jen audio), 240 – Dry Branch Fire Squad

Newgrass / progresivní / new-acoustic:

179 – Sam Bush Band, 248 – Hayseed Dixie, 249 – Clumsy Lovers, 273 – Leftover Salmon, 348 – Pat Flynn kytara plus John Cowan basa, oba zpěvy !!! plus Noam Pikelny bjo,

136 a 208 – John Cowan Band – jen audio, 243 – Daybreak, 369 – Duhks

165 – Nickel Creek (ti stejně jako Union Station mě vždycky dokážou překvapit dokonalostí přednesu i zvuku naživo) a Kruger Brothers / jen audio

Super instrumentalisti

199 – Chris Thile a Bryan Sutton (o tom prvním jsem to věděl, ten druhý mě dostal svojí univerzální virtuozitou)

281 – Andy Leftwich housle a mando plus Rob Ickes dobro, Cody Kilby kytara, Richard Baily banjo (ten, pokud jsem jej nezkomolil, i Andy mě moc překvapili)

287 – Chris Thile a Mike Marshall – nedosažitelné mandolinové božstvo a ve dvojnásobné stopáži (celkem 3 hodiny!)

304 – Mark O’Connor a Frank Vignola jen v duu (housle, ten druhý je super kytarista nejen na swing, ten natáčel jazzové desky jako solista na tenor banjo už jako puberťák)

336 – Noam Pikelny (bjo) s kapelou (což jsou Cody Kilby kytara, Luke Bulla housle, Josh Williams mando, Bryn B. basistka co hraje s T. Ricem)

338 – Randy Kohrs dobro, kterýsi Rigsby mando, ale taky Lynn Marie na akordeon je maso!

100 – Rob Ickes dobro / jen audio

103 – Tim O ‚Brien a Darrel Scott, oba kytary, mandolíny aj. / jen audio

266 – Jake a Taylor Armerdingovi (kytara, housle, mando, oba předtím známí z kapely Northern Lights), ale i EG Kight, ženská co to opravdu s kytarou umí!

349 a 245 – Tommy Emmanuel – legenda zejména kytary brnkané prsty , neuvěřitelný hráč a šoumen, pro mě jedno z největších překvapení !!! Technický i živelný. Jeho rytmická práce s kytarou je bomba. Potvrzuje starou pravdu, že blbý kus dřeva a šest drátů se v rukou mistra může stát kouzelným nástrojem. Nekecám. Hodně zdaru všem, co se pokusí to po něm zahrát.

375 – Alison Brown banjo, Joe Craven mando a housle

179 – Sam Bush Band už výše uvedený – Sam s mandolínou je jasná zpráva, na kytaru to pěkně dává Jon Randall (oba hoši byli v minulém století v Praze s Emilkou Harrisovou), jako host se mihne i mandotalent Sierra Hull, nenechte si ujít úchvatné solo na bezpražcovou basovku – hraje Byron House !

Kovbojské včetně harmoniky, jodlování a humoru

189, 298 – Riders in the Sky

A capella zpěvy

134 – Doyle Lawson & Quicksilver, 244 – Sweet Honey In The Rock (černošky), 209 – Fairfield Four / jen audio, 200 – DaVinci ‚s Notebook / jen audio

Výrazné dětské talenty

374 – Cherryholmes,

210 – Sierra Hull – mandolina, kytara (!!), McPeasall Sisters (z filmu O Brother) – ještě jim to dětsky roztomile piští, ale když dají v závěru Angel Band už to začíná mít hloubku / jen audio

377 – znovu McPeasall Sisters, o něco starší

276 – Ryan Holladay – banjo a zpěv jsou nadějné, ale s tou mandolínou jak ke konci vyprášil husté solo od Thileho, jakoby se nechumelilo, to mě naštval…, no a Tim Callobre na klasickou kytaru, to je těžko uvěřitelné i na vlastní oči, přitom klučík ani nedohlídne na hmatník velké kytary

Super zpěvačky

233 – Maura O’Connel, 271 – Andrea Zonn, a řada dalších

Parádní texty – příběhy, lyrika, poetika, vtip

Často u interpretů, kteří spadají do kategorií folk, songwiter, blues i dalších – záleží na Vaší angličtině

Někde jsem zaslechl zmínku, že v jednom z pořadů ve Woodsongs v minulosti vystupovala i Druha Trava, v archivu to ale není. Škoda.

A propos, seznam tipů výše uvedený je jen stručný motivační vzorek, zbytek si už najdete sami. Omlouvám se za tolik textu – původně jsem nechtěl být takový grafoman, stačila www adresa a vánoční přání. Ale nějak mi ujela ruka, jiný příspěvek, co jsem včera psal pro punk rockový portál, byl mnohem kratší….:o)) Snad ty tipy někomu budou užitečné. Takže jak se říká anglicky doslovně: Veselé Vánoce v každém těle! (Merry Xmas Everybody)!