Začiatkom 90-tych rokov sa na Slovensku roztrhlo vrece s kapelami hrajúcich akustickú muziku, či už folk, trampskú hudbu, country alebo príbuzné žánre, akým je aj bluegrass. V okolí Hlohovca boli vtedy v tomto žánri aktívne kapely Caravell Western, Pltníci či Slovgrass. Aj doba tomu celkom priala, vychádzali LP a kazety s touto muzikou, konali sa rôzne festivaly a mladí chalani, ktorí sa stretávali a hrávali na gitarách, prichádzali zákonite do kontaktu aj s týmito kapelami. A tak následne vzniká aj kapela Noví Pltníci (obr. 1), vytvorená práve týmito mladými muzikantami. Po odchode basistu z kapely Slovgrass (1991) M. Vavro a J. Patay ml. si z tejto komunity spievajúcej mládeže vybrali mladého, no výrazného gitaristu a speváka – Miloša Tomku, postavili ho ku kontrabasu a vysvetlili, čo vlastne ten bluegrass je, ako by sa mal robiť a aká dôležitá je v tejto muzike rytmika, samotný spev, ale aj harmonický vokál.

Obr. 1 – gitarista Miki a Sancho na mandolínu

História kapely Blueland sa však začala písať až v januári 1995, po tom, čo si všetci členovia Nových pltníkov povinne odkrútili vojenčinu a nič im teda nebránilo v tom, aby sa začali naplno venovať spoločnému záujmu a to bluegrass music. Miloš „Miki“ Tomka berie späť do rúk gitaru, jeho brat Stanislav „Sancho“ zase basgitaru, na banjo nastupuje Andrej Godál a na mandolínu Peter Balón (predtým kapela Slovgrass). Do svojho repertoáru zaradili známe skladby, ktoré sa vtedy v bg kapelách hrávali. No bolo cítiť, že aranžmány si vyberajú od svojich obľúbených kapiel, akými už boli vtedy Lonesome River Band a Johnson Mountain Boys. Do povedomia širšej verejnosti sa Blueland dostal hlavne po tom, čo chalani vyhrali v roku 1995 1. miesto na festivale Stupavský širák (obr. 2). Skúšalo sa v Hlohovci, hlavne u Jožka Černého u neho doma alebo v garáži. Joe Black držal ochrannú ruku nad Bluelandom už od svojho vzniku a to vysvetľuje, prečo sa na Koske vždy cítili ako doma, v tejto zostave nahrali v lete 1996 MC kazetu s názvom BLUEGRASS CELEBRATION (obr. 8, pod článkom). Okrem známych tradicionálov sa tu nachádzajú aj skladby so slovenskými textami od Jara Pataya ml., z repertoáru kapely Slovgrass.

Obr. 2 – Stupavský širák, 1995

Kvôli pracovnému vyťaženiu občas zaskakuje na poste mandolínistu Jaro Rakay (trnavská kapela BG Bluff, kde hráva s R. Áčom), časom však P. Balón nadobro odchádza z Bluelandu. Koncom roka 1996 sa Andy Godál sťahuje za prácou do Prahy a keďže sa v lete 1997 rozpadá aj BG Bluff, vytvára sa nová zostava Bluelandu (obr. 3) – M & S Tomkovci, Jaro Rakay a Roman Áč. Repertoár je obohatený o nové veci od kapely Blue Highway, na ktoré píše Jaro texty a čo je hlavné, začína sa v kapele objavovať aj vokál, dokonca aj štvorhlas a´capella. Prvý koncert v tomto zložení kapela odohrala v novembri 1997 v hlohoveckom AXA klube. Začiatkom roka 1998 vydáva Blueland v trnavskom Štúdiu J u Milana Tököliho svoj druhý album PRVÝKRÁT / FIRST TIME (obr. 9, pod článkom) (vydané na CD vlastným nákladom) pod zvukovou taktovkou S. Kotasa, ako hosť na nahrávke sa objavil H. Novák na dobro. Krst CD prebehol na treťom ročníku festivalu Bluegrass Večer v Hornej Porube ešte v starej kinosále, krstným otcom bol Jožko Černý. Prichádzajú ponuky z festivalov na Slovensku i v Čechách a keďže dvere do západnej Európy už boli pootvorené, kapelu možno vidieť v letných mesiacoch hrávať po uliciach miest v Rakúsku, Nemecku či Švajčiarsku. Tam sa spoznali s členmi kapely BG Family, ktorí ich niekoľkokrát zavolali hrať na ich festival v pôvabnej dedinke Stetten a viackrát sa objavili aj na bg festivale v Thune. Na jeseň 1999 odchádza z kapely z viacerých dôvodov Jaro Rakay (o.i. vznik kapely Country Team).

Obr. 3 – M & S Tomkovci, Jaro Rakay a Roman Áč

Po minikonkurze a následnej dohode z oboch strán nastupuje koncom roka na post mandolínistu Pavol Daňo (krátky čas dovtedy pôsobil v kapelách Timegrass, Modré Steblá, Minigrass, 29 Strings), ktorý pracoval v tom období v bratislavskom VW. Kapelné skúšky prebiehajú buď priamo v BA alebo v Červeníku u Sancha.

Obr. 4 – Zostava s novým mandolinistou (Pavol Daňo)

Prvé vystúpenie v tejto zostave bolo začiatkom júna 2000 na festivale Na Beton vo Veltrusích v ČR, na ktoré dodnes v dobrom spomíname a sme veľmi radi, že máme z toho aj videonahrávku. Už počas nasledujúceho roka nahráva Blueland v Pezinku 2 skladby ako súčasť projektu Over In The Gloryland, kde sa predstavilo 8 formácií (viac informácií zde na BGCZ.net) a aj v Hlohovci v Empírovom divadle s cieľom vytvoriť ďalší radový album pod zvukovou taktovkou P. Szabadosa. S výsledkom však nie sú veľmi spokojní a tak po dohode s Markom Stoffelom na Dobrofeste 2000 v Trnave odchádzajú na jar budúceho roka točiť album k nemu domov do Markovho štúdia Roan Pony Studio v nemeckom Gremertzhasene, neďaleko Mníchova. Na leto 2001 tak kapela prichádza s novým, v poradí už tretím albumom FIRE (vydané na CD vlastným nákladom), okrem vynikajúceho výsledného zvuku celého projektu Marka možno počuť na nahrávkach aj ako hosťa na husle. Krst albumu prebehol v hlohoveckom Western pube (obr. 10, pod článkom), krstným otcom bol všestranný huslista Stanko Palúch. Počuť, že repertoár je už ovplyvnený aj modernejšími kapelami ako New Tradition a Crucial Smith. Na jar 2002 hlási Roman, že po skončení sezóny odchádza z kapely (o.i. kapela Country Team) a kapela oznamuje verejnosti, že začína hľadať nového banjistu.

Obr. 5 – Krst albumu prebehol v hlohoveckom Western pube

Počas posledného vystúpenia v tejto zostave na Dobrofeste 2002 Blueland ohlasuje, že asi vážne nevie, čo bude ďalej. Chalani na to spomínajú takto: „Po koncerte na Dobrofeste sme zašli do trnavského Country salónu na pivo a debatovali sme o tom, ktorých banjistov oslovíme. Zrazu zastala pri našom stole jedna osoba a lámanou češtinou so silným flámskym prízvukom hovorí: „Já slyšet, že fi chledat new banjo player a pokut fi don´t najít new banjo player, ja chtít chrát sfáma.“ Tušíte správne, tou osobou bol Ralph Christian Frederick Martin Schut a jeho príchodom bol problém kapely do niekoľkých hodín „dočasne“ vyriešený. Trochu však bolo potrebné zladiť Ralphove mnohostranné aktivity s inými kapelami.

Obr. 6 – Blueland s Ralphem Schutem

Začína však nové a úspešné obdobie skúšok, prvé vystúpenie kapely v tomto zložení bolo už koncom novembra 2002 na dvojkoncerte – Posvícení v modrém v jabloneckom Eurocentre a Hospoda U Starého Rebela v Horní Sloupnici. Ralphovým príchodom Blueland získava nielen špičkového banjistu, muzikanta s obrovským prehľadom v nahrávkach, ale aj nového leadspeváka, čo robí výsledný zvuk kapely bohatším a pestrejším. Skúšky prebiehajú najmä u Mikiho doma na Orave, prípadne vokálne skúšky v Hornej Porube, Dubnici n/V alebo Bratislave. Výsledkom tejto tvorivej kombinácie je v poradí štvrté album ALL MY LIFE (vydané na CD vlastným nákladom), ktoré sa nahrávalo u Andyho Bartoša v Bohdanovciach nad Trnavou a je badať, že na ňom kapela prináša čoraz viac vlastného materiálu, ovplyvneného hlavne kapelou Wildfire (obr. 11, pod článkom). Blueland si pozval do štúdia dvoch hostí, naslovovzatých odborníkov a majstrov svojho nástroja – Radek Vaňkát (dobro) a Stanko Palúch (husle). A samozrejme, vytvárajú sa nové možnosti hrania a ponuky na koncertovanie nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v zahraničí (EWOB Nemecko, Holandsko, v r. 2003 na EWOBe v Hradci nad Moravicí získali 1. miesto). Z tohto obdobia existujú aj nejaké live nahrávky, dva kúsky sa nachádzajú na živáku kapely Dřevěná Tráva a hosté (2004), Blueland tu hrá skladby Tenderly CallingTake Your Shoes Off, Moses. A skladba A Simple Life sa nachádza na CD kompilácii European World Of Music, výberu živých nahrávok z festivalu v holandskom Voorthuizenu z roku 2006. Vyzerá to tak, že všetko je, ako má byť. No z časových a iných dôvodov (o.i. vznik kapely G-runs & Roses) Ralph na jar 2007 kapelu opúšťa. Po zvážení viacerých možností teda pripadá v zrýchlenom konkurze do úvahy skúsený a rokmi vyhraný banjista Pavel „Béla“ Tomašovič (dovtedy pôsobil hlavne v kapelách Grassland a Plektrum). Kapela naďalej hráva festivaly na Slovensku, v Čechách i v západnej Európe (Sunny Mountain Bluegrass Festival vo CH, La Roche sur Foron vo FR, Holandsko…), jediná oficiálna nahrávka tejto zostavy sa nachádza na CD kompilácii EWOB 2007 z holandského Voorthuizenu, od Bluelandu tam vybrali skladbu All My Life. Počas leta 2008 ohlasuje Béla z pracovných (rozumej časových) dôvodov odchod z kapely.

Obr. 7 – Blueland s banjistou Pavlem „Bélou“ Tomašovičem

Na túto informáciu reaguje Ralph najlepšie ako môže, svojim návratom do Bluelandu. V kapele sa udeje ešte jedna zmena, Sancho zamieňa basgitaru za kontrabas a na prelome rokov 2008/2009 hrávajú už v tejto obnovenej zostave. V Čáslavi na BJ 2009 vyslovil Martin Mikuláš (reakcia na odchod Ralpha z kapely Fámy r. 2003) pamätnú a výstižnú vetu: „Ralph z mnoha kapel odešel, ale jenom k vám se vrátil“. Bluelandu ide karta, hráva, kde sa len dá a kapelu je možné počuť na všetkých dôležitých festivaloch na Slovensku (boli najčastejšie hrajúcou kapelou na BgVF v Hornej Porube), v Čechách (boli svojho času najčastejšie hrajúcou slovenskou kapelou na Banjo Jamboree) i v západnej Európe (EWOB/Holandsko, Švajčiarsko, Nórsko, Švédsko a aj na najväčšom bluegrassovom festivale v Európe – La Roche sur Foron vo Francúzsku boli najčastejšie hrajúcou slovenskou kapelou a získali tam aj zopár ocenení, najcennejším z nich je 2. miesto z roku 2011. Ako sa ale hovorí, nič netrvá večne a táto všeobecná pravda neobišla ani kapelu Blueland. Prichádzajú zmeny nielen v súkromných životoch jednotlivých členov (manželstvo), ale doba si vyžiadala aj viaceré zmeny zamestnania, či bydliska.

Času bolo ako-keby čoraz menej, zladiť voľné termíny jednotlivých členov bolo čoraz ťažšie. Kapela sa to snažila riešiť záskokmi, preto je na tomto mieste dôležité a potrebné vysloviť vďaku muzikantom, ktorí boli ochotní zaskočiť za chýbajúceho člena alebo si zahosťovať, keď bolo treba. Menovite na banjo (R. Áč, S. Schmidtová), basa (J. Rakay, R. Hlávka, M. Nagy), mandolína (T. Dvořák, či časom dlhodobo aj M. Marek), husle (S. Palúch, M. Burza, M. Kováč, B. Králiček) a dobro (R. Vaňkát). Dokonca tri koncerty koncom roku 2007 (Carter Stanley Memorial Fest, Country na Dunaji v Bratislave a Wintergrass v HP) odohral Blueland v zložení Miki-basgitara, Ralph-gitara, Béla-banjo a Reyo-mandolína.

Počiatočné heslo „Pritvrdiť a zrýchliť“, ktoré razila kapela od svojho vzniku, sa pribúdajúcimi rokmi trochu obrúsilo a svoju nemalú časť na tom majú aj postupne narodené deti členov kapely – Reyo (2000, 2007), Miki (2006, 2010), Sancho (2012, 2015), Ralph (2013, 2015, 2021), zhodou okolností všetko dcéry. Kapela cíti krízu, je čoraz ťažšie uprednostniť záujmy kapely pred osobnými, no aj napriek tomu sa rozhodla ísť po 13-ich rokov znova do štúdia, aby nejako oficiálne zaznamenala toto obdobie. Výsledkom je v poradí piaty album MORE THAN ENOUGH (vydané na CD vlastným nákladom) na jar 2018 (obr. 12, pod článkom). Nahrávanie prebiehalo u Ondra Kozáka v jeho domácom štúdiu Ataman v maličkej obci Hradec-Nová Ves v Jeseníkoch pri poľských hraniciach. Krstilo sa dokonca 2×, na BgVF v Hornej Porube a Bluegrass Wellness v Oščadnici, krstným otcom bol Henrich Novák. (recenziu na toto album nájdete zde na BGCZ.net).

Bláznivá pandemická doba sa taktiež podpisuje na chode Bluelandu, hraní je menej, problémy sa kopia. Na jar 2021 preto z rodinných dôvodov na neurčitý čas opúšťa kapelu Reyo a na obdobie jeden rok (neskôr sa to predĺžilo na roky 2) prichádza na záskok Milan Marek (G-runs & Roses). Kapela naďalej hráva a je možné ju počuť na všetkých dôležitých festivaloch na Slovensku, v Čechách i v západnej Európe. V júli 2022 nastáva tak trochu bizarná situácia, keď na festivale CFT v Jaslovských Bohuniciach za chýbajúceho Milana zaskakuje práve Reyo. Jeho plánovaný návrat do Bluelandu od roku 2023 sa však nekoná, pretože po zvážení situácie kapelník Miki ohlasuje ukončenie aktívnej činnosti a tak Blueland v decembri 2022 odohral svoj posledný koncert ďaleko na severe od svojich najvernejších fanúšikov, až v Kodani, DK.

Vyzeralo to tak, že každý si ide natrvalo svojou cestou. Občas sa ale v živote stáva, že sa nájde nejaký dôvod, ktorý dá (aspoň jednorazovo) dohromady rozpadnuté kapely. Začiatkom leta 2024 opustil tento svet banjista a skvelý textár Jarko Patay ml. a Blueland si chcel uctiť jeho pamiatku spomienkovým koncertom. Nakoniec boli z toho koncerty tri: Wintergrass 2024 na Homôlke, Koska 2025 a koncert v nitrianskom klube CAWCA koncom marca tohto roku, kde Blueland zahral výber zo všetkých svojich albumov plus zopár nenahraných bonusov.

Čo bude ďalej, ťažko povedať. Blueland však môže byť na čo hrdý, počas svojej 30-ročnej existencie sa vždy snažil svoju hudbu robiť poctivo a s úsmevom na tvári, snažiac sa čo najviac byť verný svojmu mottu: „High Voltage Bluegrass from Slovakia“. A pokiaľ vám po prečítaní tohto článku príde clivo a budete sa cítiť trochu nostalgicky, vložte niektoré z ich CD do svojho prehrávača a zachovajte im priazeň aj naďalej…
https://www.facebook.com/bluelandslovakia

Pavol „Reyo“ Daňo, 16. 5. 2025
(dlhoročný fanúšik a člen kapely Blueland)

Diskografia skupiny:

Obr. 8 – Prvé album na MC, Bluegrass celebration, 1996

 

Obr. 9 – 1. CD, Prvýkrát / First Time, 1998

 

Obr. 10 – 2. CD Fire, 2001

 

Obr. 11 – 3. CD, All My Life, 2005

 

12 – 4. CD, More Than Enough, 2018